4. Základní charakteristika předmětu
Předmět seznamuje s teoretickými i praktickými aspekty sociální politiky - teorií "welfare state", s rozborem 2 dílčích sociálních politik v ČR a v EU, dále se sociální dimenzí fungování Evropské unie. 5. Cíle předmětu
Student by měl být na konci studia schopen porozumět procesům vedoucím ke vzniku sociálního státu, znát základní typologie sociálního státu a rozumět podstatě tzv. krize sociálního státu. Teoretickou perspektivu sociálního státu by měl být schopen aplikovat při porozumění praktickému fungování dílčích politik v ČR, příp. v EU. Dále by měl rozumět problematice, postupům formování a realizace sociální politiky na úrovni jednotlivých členských zemí EU a Evropské unie jako celku. Kromě toho by měl disponovat základními vědomostmi o metodách studia sociálních politik a sociálního státu. 6. Výuka bude rozdělena do tří bloků: 1.) Blok I.
Seznámení se s obsahem kurzu, nároky a požadavky na splnění studijních povinností,
Sociální stát: hlavní aktéři, funkce, typy a rozpory.
· Definice sociálního státu.
· Historie institucionální reakce: zrod a rozvoj sociálního státu.
· Teorie: hybné síly, vlivní aktéři a činitelé, strukturální/funkční pohled.
· Typologie, režimy/modely, rozsah činnosti/oblasti sociální politiky.
· Krize sociálního státu a pokusy o jeho transformaci 2.) Blok II.
Vybrané oblasti sociální politiky v České republice v kontextu evropských trendů.
· Rodinná politika u nás a v Evropě.
· Důchodová reforma u nás a v Evropě. 3) Blok III.
Reforma sociálního státu v ČR.
Evropská unie jako aktér tvorby sociální politiky.
· Formování sociálního státu v ČR.
· Historie zapojení EU do řešení otázek sociální politiky; politické, právní a institucionální aspekty jejího vlivu.
· Programový rozměr tvorby politiky EU: Lisabonská strategie, otevřená metoda koordinace, společná memoranda o začleňování, národní akční plány sociálního začleňování. 7. Splnění studijních povinností
· Odevzdání seminární práce..
· Písemný test.
Miniesej (o rozsahu cca 2 normostrany, písmo Calibri 12, řádkování 1.5):
Téma bude vždy zadáno na přednášce a vyvěšeno v Moodle. Studenti za včasné odevzdání všech esejů získají max. 10 bodů.
Seminární práce (o rozsahu min 15 str., max. 20 str., písmo Calibri 12, řádkování 1.5):
Téma seminární práce by se mělo dotýkat analýzy vybraného sociálně-politického problému, příp. vývoje oblasti sociální politiky v ČR, jiných zemi EU, teoretických konceptů, atp. Seminární práce musí obsahovat širší evropský kontext, tj. srovnání, příklady dobré praxe, způsoby řešení analyzovaného problému v evropských zemích. Vzhledem k evropskému kontextu je nutné, aby studenti čerpali také z cizojazyčné literatury (požaduje se min. jedna cizojazyčná publikace).
Požadovaná struktura seminární práce:
Název, autor, předmět, akademický rok
Shrnutí
Obsah
Úvod
Vymezení poznávacího probl ému. (V čem seminární práce přispívá k lepšímu pochopení problematiky. Rekapitulace dosavadní úrovně poznání (s odkazy na příslušné autory a prameny.)
Výzkumné cíle a výzkumné otázky.
Teoretická východiska
Postup a výsledky zkoumání (možno dále strukturovat)
Závěr (včetně kritického zhodnocení dosažených výsledků a doporučení dalšího směru zkoumání)
Použité prameny 8. Způsob hodnocení
Celkové hodnocení bude provedeno podle klíče:
Aktivity
Body
Seminární práce 30
Písemná zkouška 30
Celkem 60
Body (celkem)
Známka 55 a více
A 49 - 54
B 43 - 48
C 37 - 42
D 31 – 36
E 30 a méně neprospěl 9. Výzkumná a studijní etika
Vzhledem k tradici Karlovy univerzity a povaze vyučovaných předmětů bude kladen velký důraz na etické a odpovědné jednání všech studentů a studentek.
Za výrazné porušení etiky se přitom považuje zejména: a) plagiátorství - tj. použití cizích vět, dat či myšlenek (nebo částí vlastní práce předložené v jiném předmětu) bez přesného uvedení zdroje; b) manipulace s daty a informacemi (např. jejich úprava či arbitrární vytvoření); c) podvody jakéhokoli druhu.
Porušení pravidel (např. jakékoli případy plagiátorství) se bude striktně řešit dle disciplinárního řádu FSV UK (dostupný na http://www.fsv.cuni.cz/FSV-220.html a http://www.fsv.cuni.cz/FSV-637.html).
Seminární práce projdou kontrolou antiplagiátorského programu, který FSV využívá. Z toho důvodu je zasílejte na uvedenou adresu: olvy.fsvcuni@analysis.urkund.com 10. Základní literatura
F.G.Castles, S. Leibfried, J. Lewis, H. Obinger, Ch. Pierson: The Oxford Handbook of the Welfare State. Oxford University Press, 2010, bude upřesněno.
Esping-Andersen: Social Foundations of Postindustrial Economies. Oxford University Press 1999, pp. 147-169
G. Esping-Andersen (eds.): Welfare States in Transition. National Adaptations in Global Economies. Sage 1997, pp. 32-65, 66-87
Esping-Andersen, G. The Three Worlds of Welfare Capitalism 1990. Princeton: P. Univ.Press, s. 9-38. In Sociologický časopis, 1991, č. 5. (s.. 545-567).
Golinowska, S., Žukowski, M. (2009) Chapter III: European social policy (supranational).In Golinowska, St., Hengstenberg, P., Zukowski, M. (eds.) Diversity and Commonality in European Social Policies. The Forging of a European Social Model. Warsaw: Wydawnicztwo Naukowe Scholar and Friedrich Ebert Stiftung.
Keller, J. Soumrak sociálního státu. 2006 Praha: Sociologické nakladatelství Slon
Potůček, M. Welfare State Transformations in Central and Eastern Europe. In: Hayashi, T. - Ogushi, A. (eds.) Post-Communist Transformations: The Countries of Central and Eastern Europe and Russia in Comparative Perspective. Slavic Eurasian Studies No. 21, Slavic Research Centre, Hokkaido University, Sapporo 2009. (p. 99-144) http://www.martinpotucek.cz/
Večeřa, M. Sociální stát. Východiska, přístupy. 1996. Praha, Sociologické nakladatelství Slon.
Předmět seznamuje s teoretickými i praktickými aspekty sociální politiky - teorií "welfare state", s rozborem 2 dílčích sociálních politik v ČR a v EU, dále s reformou a vznikem sociálního státu v ČR a sociální dimenzí fungování Evropské unie.