Problémy české společnosti a veřejná politika (tvůrčí dílna) ZS
Websites: ,
Lektoský tým: Pracovníci Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK (CESES). Výběr bude proveden v závislosti na zájmu studentů o jednotlivé problematiky na základě jejich odborného zaměření.
Garant kursu: Prof. PhDr. Martin Potůček, CSc., MSc.
Asistentka:
Mgr. Marta Nachtmannová nacht@fsv.cuni.cz
Rozsah výuky: 6 výukových bloků po 4 hodinách (1/1). Každé druhé úterý od 16.10 do 19.10, počínaje 10.10. 2006.
Počet kreditů: 5
Způsob ukončení: klasifikovaný zápočet
Cíl výuky: Seznámit studenty se způsoby (přístupy, teoriemi a metodami), kterými veřejná politika a další sociální vědy identifikují problémy české společnosti a přístupy k jejich řešení.
Nezávazná nabídka problémů:
Péče o děti a penzijní systém: hledání souvislostí
Vnitřní a vnější bezpečnost země: lze je oddělovat?
Proč se tak málo vzděláváme, proč se vzděláním brzy končíme?
Jak vstupují média do politiky a politika do médií
Komplikovaný vztah politiků a úředníků
Je možné v Evropské unii milovat národ?
Co ukázní mladé muže bez povinnosti vojenské služby?
Co se zaostávajícími regiony?
Talentovaným studentům nabídneme po absolvování předmětu možnost případné trvalejší spolupráce na výzkumných projektech CESES.
Určeno: končícím bakalářským a začínajícím magisterským studentům Fakulty sociálních věd UK.
Poznámka: Obzvláště vhodné pro bakalářské studenty oboru Sociologie a sociální politika a studenty magisterského studia oboru Veřejná a sociální politika. Doporučeno zapisovat až po absolvování kursu SB025 ?Sociální problémy" Doc. Dr. P. Friče, PhD. Horní omezení počtu zapsaných studentů: 25.
Podmínky pro splnění studijních povinností:
Aktivní účast na výuce. Prezentace a úspěšná obhajoba závěrečné práce. Studentům bude nabídnuta účast na vybraných odborných akcích CESES, například na konferenci s mezinárodní účasti "ČR v EU - proměny a inspirace", Praha, 2.-3.11. 2006.
Prostředky:
Interaktivní způsob výuky: tématické diskuse.
Kritická práce (především, ne však výlučně) s publikacemi CESES.
Práce studentů s lektory v týmech (až o čtyřech členech). Aplikace vybraných metod.
Umístění:
Učebna CESES C3/216, Celetná 20, Praha 1
Struktura: 1. Uvedení do kursu. Charakteristika CESES. (garant). Vnímání problémů české společnosti. Pokus o společnou identifikaci a strukturaci problémového pole (studenti s garantem). Formování týmů. 2. Identifikace problémů v poznávacím instrumentáriu sociálních věd a prognostiky. Příklady prioritních problémů z Průvodce a ze Strategického auditu. Ustavení týmů a specifikace zadání týmových prací. 3. Práce v týmech s lektory z řad pracovníků CESES I. Týmy se budou scházet individuálně podle potřeby. 4. Práce v týmech s lektory z řad pracovníků CESES II. Týmy se budou scházet individuálně podle potřeby. 5. Kritéria hodnocení společenského vývoje (kvalita a udržitelnost života, hospodářská konkurenceschopnost, sociální soudržnost, zdravé životní prostředí, bezpečnost). Možnost prezentace pracovních verzí závěrečných praxí. 6. Závěrečná konference, na níž budou diskutovány a obhajovány studentské práce. Shrnutí a závěry.
Každé setkání bude uvedeno krátkou obecnou rozpravou o aktuálních problémech české společnosti - v reakci na náměty studentů a obsah politického, mediálního a odborného diskursu.
Seznámit studenty se způsoby (přístupy, teoriemi a metodami), kterými veřejná politika a další sociální vědy identifikují problémy české společnosti a přístupy k jejich řešení.