Podmínky pro zapsání předmětu: studenti magisterského studia
Program po týdnech: 1. Úvod do předmětu (1. týden)
- Veřejná politika a veřejné výdaje (stav v ČR)
- Vztah výdajové politiky a veřejné politiky
- Rozpočtová politika jako nástroj řízení a kontroly veřejných politik (případ ČR) 2. Soudobý systém řízení veřejných výdajů a východiska jeho reformy v ČR (2. týden)
- Soudobý systém řízení veřejných výdajů v ČR
- Veřejné výdaje v systému veřejné politiky
- Metodika postupu řídícího pracovníka veřejné správy a analytika veřejné správy při řízení veřejných výdajů (případová studie na podmínky ČR)
- Východiska reformy řízení veřejných výdajů (případová studie na podmínky ČR) 3. Rozpočtová politika jako nástroj řízení a kontroly veřejných politik (3. týden)
- Komparace finančního přístupu a přístupu teorie veřejné volby k rozpočtové politice.
- Ekonomická analýza chování aktérů rozpočtové politiky a jejich důsledky pro sestavování příjmové a výdajové stránky veřejných rozpočtů
- Role vlády a byrokracie v rozpočtovém procesu. Rozpočtová politika jako veřejná politika
- Rozpočtová pravidla v zemích EU a ČR jako regulativní nástroje rozpočtového procesu
- Jak je sestavován rozpočet na úrovni jednotlivých rozpočtových kapitol (resortů, veřejných politik) v ČR (případová studie)
- Postup analytika a řídícího pracovníka veřejné správy při sestavování rozpočtu (případová studie na podmínky ČR) 4. Moderní metody optimalizované alokace zdrojů (4. týden)
- Rozpočtová politika a kritéria optimalizace rozpočtové politiky
- Metoda ZBB. Uplatnění metody ZBB při reformě veřejného sektoru v ČR. Kalkulace příjmů a výdajů v metodě ZBB. Případová studie na uplatnění metody ZBB při reformě veřejného sektoru v ČR
- Funkční rozpočtování. Problém kalkulace výdajů v metodice funkčního rozpočtování. Případová studie na aplikaci funkčního rozpočtování při jeho uplatnění v ČR
- Postup analytika a manažera veřejného sektoru při uplatňování moderních metod optimalizované alokace zdrojů v podmínkách veřejného sektoru v ČR (metodický postup) 5. Programové a programově výkonové rozpočtování (5. týden)
- Podstata metody programového rozpočtování při sestavování rozpočtů
- Kalkulace příjmů a výdajů v metodice programového rozpočtování.
- Komparace důsledků financování organizační a programové struktury.
- Optimalizovaná restrikce v programovém financování.
- Model programově výkonového rozpočtování se střednědobým výhledem
- Návrh na použití metody programového rozpočtování při sestavování rozpočtu v podmínkách ČR (případová studie)
- Postup analytika ústřední státní správy a vedoucího pracovníka odboru rozpočtu při zavádění programového a programově výkonového rozpočtování v podmínkách veřejné správy v ČR (metodický postup) 6. Cílově orientované rozpočtování. Stav a perspektivy jeho zavádění v ČR (6. týden)
- Podstata cílově orientovaného rozpočtování.
- Komparace programového a cílově orientovaného rozpočtování
- Stav zavádění cílově orientovaného rozpočtování v ČR a jeho perspektivy (případová studie)
- Kalkulace příjmů a výdajů v metodě a metodice cílového rozpočtování (praktický postup kalkulace příjmů a výdajů)
- Postup analytika ústřední státní správy a vedoucího pracovníka odboru rozpočtu při zavádění cílově orientovaného rozpočtování na úrovni kapitol státního rozpočtu v ČR (metodický postup) 7. Hodnocení výdajových aktivit metodami nákladově užitkové analýzy (7. -8. týden)
- Náklady a užitky v nákladově užitkové analýze
- Problém kvantifikace a kalkulace nákladů a užitků ve výdajových aktivitách
- Praktické použití vybraných jednokriteriálních metod na hodnocení dopadů veřejných politik na příkladech ČR
- Metodický postup analytika a řídícího pracovníka veřejného sektoru při použití vícekriteriálních hodnotících metod (případová studie) 8. Kvantitativní vícekriteriální metody řízení veřejných výdajů (9.-10. týden)
- Použití vícekriteriálních nákladově užitkových metod pro hodnocení výdajových aktivit
- Nákladově užitkové hodnocení výdajových aktivit pro hodnocení stejnorodých a nevážených výdajových cílů (praktické postupy použití metod na konkrétních příkladech)
- Nákladově užitkové hodnocení výdajových aktivit pro hodnocení výdajových cílů s rozdílnými vahami (praktické postupy použití metod na konkrétních příkladech)
- Metodický postup řídícího pracovníka a analytika veřejného sektoru při použití vícekriteriálních hodnotících metod (případová studie) 9. Audit veřejných výdajů. (11. - 12 týden)
- Finanční kontrola a její ukazatele
- Výkonnostní audit. Audit 3E, Value for Money
- Typy a druhy ukazatelů ve výkonnostním auditu veřejných výdajů
- Audit ex ante, audit ex post v oblasti veřejných výdajů
- Interní audit, externí audit v oblasti veřejných výdajů
- Role NKÚ a správců rozpočtových kapitol v auditu veřejných výdajů z pohledu zákona č. 320 o finanční kontrole
- Povinnosti vedoucího pracovníka veřejné správy uložené zákonem pro oblast kontroly veřejných výdajů a jejich praktická realizace při řízení veřejné správy (sestaven í metodiky kontrolní činnosti prováděné vedoucím pracovníkem veřejné správy)
Požadavky na ukončení předmětu: závěrečný test a ústní přezkoušení
Složka zkoušky Charakteristika dané složky Poznámka
Závěrečný test z rozsahu přednášené látky a předepsané literatury Hodnotí se úroveň jednotlivých odpovědí Výsledky testu jsou určujícím vstupem pro ústní část.
Struktura testu: celkem 10 otázek. Z toho:
- 5 otázek výběrových
- 2 otázky volné
- 2 otázky grafy, schémata, postupy
- 1 otázka příklad
Ústní zkouška Ústní zkouška se skládá ze dvou částí: a) rozpravy k testovým otázkám b) rozpravy k problémům v rozsahu předepsané literatury a přednášené látky Zaměření ústní zkoušky je závislé na výsledku testu.
Předmět analyzuje roli veřejného rozpočtu jako nástroje veřejné politiky. Podává charakteristiku veřejného rozpočtu z ekonomického pohledu a z hlediska teorie a praxe veřejné politiky.
Podrobněji charakterizuje roli rozpočtů centrální vlády jako nástroje veřejných politik. Zkoumá dopady jednotlivých "typů" a druhů veřejných politik na rozpočtovou bilanci a na veřejný dluh.
Podrobněji se zaměřuje na problém růstu veřejných výdajů, analýzu jejich faktorů a na problém financování jednotlivých druhů veřejných politik. Seznamuje studenty s problematikou deficitu, jeho kvantifikací a s dopady na vládní politiky, se způsoby rozpočtování a kontrolou veřejných výdajů.
Předmět poskytuje studentům relevantní poznatky z oblasti teorie a praxe řízení veřejných výdajů. Na řešení praktických případů vede studenty k osvojování si praktických postupů při řízení veřejných výdajů.
Absolventi kurzu jsou způsobilí k výkonu analytické činnosti a k formulování manažerských doporučení v prospěch podpory výkonu veřejných politik na úrovni jednotlivých kapitol státního rozpočtu.