1. Pojem "evangelium": významy řeckého slova euaggelion a slovesné formy, teologický obsah ve Starém zákoně, v Ježíšově působení, apoštolském kázání a cesta k literárnímu druhu "evangelium".2. Tři etapy vznikání novozákonních evangelií (viz Dei Verbum
19). Jak se při jejich studiu uplatňuje literární kritika, kritika forem a redakční kritika?3. Synoptická otázka a její řešení.4. Úvod do evangelia podle Marka: literární struktura, přehled o obsahu, literární a teologické charakteristiky ("mesiášské tajemství"), otázka závěru evangelia, údaje o autorovi, adresátech, místě a době vzniku.
5. Novozákonní podobenství: terminologie, princip jejich působení, jejich tématika, jejich funkce Je žíšově postavení, jejich úloha v rané církvi a v psané formě evangelií.
6. Četba a exegeze Mk 12,1-12.7. Vyprávění o zázracích: terminologie a typologie, hlavní charakteristiky jednotlivých typů zázraků, kde se vyskytují v Novém zákoně.
8. Četba a exegeze Mk 10,46-52.9. Matoušovo evangelium: literární struktura, přehled o obsahu, literární a teologické charakteristiky, údaje o autorovi, adresátech, místě a době vzniku.10. Výklad a Mt 1 - 2 a význam pro celé evangelium; otázka historičnosti uvedených událostí.Texty v řečtiněMk 1,1; 1,14-15; 10,46-52; 12,1-12.
Předmět uvádí do studia novozákonního literárního druhu "evangelium" v jeho literárních a teologických aspektech (zejména v souvislosti s biografiemi helénistické doby; "synoptická otázka"; Redaktionskritik). Kromě detailního přehledu o Markově a Matoušově evangeliu se studentům předkládají systematické exkurzy o novozákonních podobenstvích, vyprávěních o zázracích a o "Ježíšově dětství".
Jednotlivá témata jsou doplněna četbou vybraných úryvků řeckého textu a jejich exegezí.