1. Úvod do prorockého fenoménu (vymezení, vztah k věštbě a magii, zastoupení na blízkém Východě a v Bibli). 2. Izaiáš - otázky výkladu a členění poselství v průběhu exegeze. 2. 1.
Protoizaiáš - úvod a exegeze Iz 11,1-5. 2. 2. Deuteroizaiáš - základní obsah; exegeze 42,1-7. 2. 3.
Tritoizaiáš - teologie; exegeze 61,1-3. 3. Jeremiáš - charakteristika doby, život proroka, kniha, teologie, exegeze 1,4-10. 4.
Ezechiel - charakteristika osoby i knihy. 5. Dodekaprofeton: Ozeáš, Joel, Ámos, Abdiáš, Jonáš, Micheáš, Nahum, Habakuk, Sofoniáš, Ageus, Zachariáš, Malachiáš. 6.
Daniel a apokalyptika: charakteristické rysy apokalyptiky; obsah a teologie knihy Daniel.
Po všeobecném pojednání o fenoménu proroctví v Izraeli (porovnávaném s pohanskou věštbou) se kurs zabývá jednotlivými postavami proroků, jejichž spisy náležejí ke starozákonnímu k ánonu, ať už jde o tzv. velké proroky (Iz, Jer, Ez) nebo Dvanáct malých proroků. Kromě introdukce do příslušných knih by se měl na jejich životních osudech (nakolik jsou známé) a na některých typických textech ozřejmit originální ráz jejich poslání i pozdější reflexe o něm ze strany jejich žáků (příp. novozákonní dopad).
Zvláštní kapitolu v této souvislosti tvoří specifický žánr apokalyptiky, zastoupený knihou Daniel a několik pasážemi v jiných prorockých knihách (např. Iz, Zach, Jl).