1. Úvod: postavení Pentateuchu a historických knih v kánonu Písma, vymezení poměru narace a legislativy, dějinná periodizace a význam "historie" v hebrejském prostředí. 2. Úvod do četby Pentateuchu/ Tóry: nesourodosti v narativních a legislativních textech, jejich řešení a formace Tóry v dějinách exegeze s důrazem na historicko-kritickou metodu a přínos Julia Wellhausena a jeho dokumentární hypotézy čtyř pramenů J, E, D, P, historie a teologie Pentateuchu. 3. Dějiny počátků v Gn 1-11; exegeze Gn 1,1-2,4a; 2,4b-25; 3,1-24. 4.
Patriarchové v Gn 12-50: Abrahámův cyklus, Jákobův cyklus a příběh o Josefovi. Stručné exegeze Gn 12,1-4; 22,1-19; 32,23-33; 44,18-34. 5.
Mojžíš a exodus, stručný úvod do knih Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium, exegeze Ex 14, Dt 6,4-9; 8,7-18. 6. Legislativa: místo v životě Izraele, tři kodexy, exegeze Ex 20. 7.
Deuteronomistická historiografie a doba soudců; otázky obsazení země; knihy Jozue a Soudců. 8. Knihy Samuelovy: monarchie ve světle teologie, obsah knih, exegeze 1Sam 16; 17. 9.
Knihy Královské: dějiny a Bible, Eliáš a Elizeus a otázka proroctví v deuteronomistické historiografii. 10. Chronistické dílo: knihy, význam a charakteristiky "perského" obdob í biblických dějin. 11.
Didakticko-parenetické příběhy: Rút, Ester, Tobiáš, Júdit. 12. Knihy Makabejské a "řecké" období biblických dějin.
The course introduces the problems of the Torah-Pentateuch (five books of Moses) and so-called historical books, as represented by the Septuagints and the Vulgate canons: Deuteronomical history (in the BH the prophets) and the chronological work (in the BH part of the writings) didactic-pareinetic books (Ruth, Ester, Tobias, Judith), and the book Maccabees. In addition to a general overview, basic practical work with short keyframes and the definition of their main theological lines is important.