Seminá ř bude navazovat na práci, kterou jsme začali se studenty v zimním semestru, kdy na základě návrhu vyučující i samotných studentů vykrystalizovala řada tematických okruhů, které na sebe navazují a vzájemně se doplňují a ke kterým měl každý ze studentů připravit referát. Okruhy se týkají umění a architektury renesanční Evropy s těžištěm v českých zemích, rovněž také dalších oborů lidského vědění doby mezi lety cca 1490-1620 a jejich odrazu v umění.
Ze zpracovaných referátů budou nyní studenti připravovat obsáhlejší seminární práci. Budou pilovat zejména náležitosti písemného projevu a více se zaměříme na práci v terénu, ať už půjde o architekturu, nebo díla v galerijních a muzejních institucích.
V této etapě připraví studenti zpracovaná témata rovněž do podoby výstavy, která bude posléze instalována v posluchárně. Studenti budou v ideálním případě vzájemně kooperovat a spolupracovat na vytvoření koncepce výstavního projektu.
Završením práce v semináři by pak měla být veřejná prezentace výsledků týmu při symbolickém zahájení výstavy pro kolegy nebo pozvané hosty. Výsledky svého studia se posluchači naučí prezentovat a konzultovat nejen s vedoucí semináře, ale i navzájem. Účelem práce v semináři je jednak dosažení orientace v umění daného období, schopnost stylové analýzy, datování, zvládnutí popisu uměleckých děl a architektury, zvládnutí tvorby odborného textu se všemi náležitostmi (poznámkový aparát, citace literatury, rešerše atd.) a v neposlední řadě též schopnost sestavit projekt, jehož vytvoření si vyžaduje kooperaci více jedinců.
Součástí práce v semináři budou uměleckohistorická cvičení a zmíněné exkurze k vybraným památkám. Součástí hodnocení je odevzdání seminární práce v rozsahu cca 15-20 NS, která má charakter odborné vědecké studie včetně citačního úzu a seznamu odborné literatury.