První semestr bude věnován vizuální kultuře 1750–1900, druhý 20. a 21. století.
Přednášky budou koncipovány vždy s důrazem na klíčové jevy nebo konkrétního autora jako příklad fenoménu moderní vizuality. 1) ÚVOD do vizuálních studií 2) Obrazový svět Williama Hogartha 3) Grafika a tisk 1.poloviny 19. století 4) Reportážní kresba, novinový obraz, ilustrace a karikatura - H. Daumiér 5) Moderní město a divák. Pohled flaneura, roztěkaný pohled 6) Krajiny z nadhledu. Změna pohledových režimů a zobrazování prostoru 7) Svět reprodukce - populární obrazy ve veřejném prostoru a mediích kolem 1900 8) Zobrazení sebe sama, autostylizace umělce - deníky, skicy, upřený pohled 9) Domy umění a umělecký provoz - výstavy 10) Prostory komunikace – kavárny, salony
Dvousemestrální přednáškový cyklus představí zlomové proměny moderního obrazu v provázanosti se širšími společensk ými jevy. Budeme chápat umělecké a architektonické dílo jako součást široké vizuální kultury a změn moderní společnosti, tzv. modernity.
Kde má modernita své kořeny? Budeme sledovat procesy sekuralizace společnosti a emancipace umění a uměleckých postojů v 19. století, masmedia a mimoumělecké vlivy, veřejný prostor zhuštující se obrazové komunikace. Obraz nechápeme jako ilustraci situace, ale jako samostatný paralelní nebo protichůdný jev s vlastní funkci a řečí.
Jaký je jazyk vizuálního umění? První semestr bude věnován vizuální kultuře 1750–1900, druhý 20. století