Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář humanistické a barokní literatury 2

Předmět na Katolická teologická fakulta |
KDKU114

Sylabus

1. Společný výběr hry, rozdělení rolí. 2. -4. Tematické výkladové semináře k vybrané hře. 5.-11. Zkoušení divadelního představení. 12. Veřejná prezentace hry. Prezentace hry se mohou uskutečnit mimo období semestru, v termínech dohodnutých dlouho dopředu.

V průběhu semináře může dojít ke změnám pod vlivem epidemiologických nařízení aj.    

Anotace

Milí přátelé, v semináři v LS jsme se už tradičně věnovali staršímu divadlu, v některých letech nám situaci komplikovala pandemie. Před dvěma roky jsme začali zkoušet Jenovéfu, lidovou hru z 18. století, téma v pozdním baroku velmi oblíbené jak v podobě knížek lidového čtení, tak v podobě divadelních her. Máme díky Ireně Věchtové hotovu i část kostýmů. Pokud by se Vás přihlásil dostatek a nebyla by nějaká zásadní pandemická omezení, bylo by krásné, kdybychom Jenovéfu během semestru připravili. Pokud by se Vás přihlásilo méně nebo by byla méně příhodná epidemiologická situace, připravili bychom nějakou kratší lidovou hru z 18. století, vybral bych podle složení zájemců. Rozhodne se tedy na samém začátku letního semestru.

Úvodem by se uskutečnila jedna nebo dvě mé seminární přednášky o dané hře a dobovém kontextu a rozdělili bychom si role. Následovalo by pravidelné zkoušení. V dlouho dopředu domluvených termínech bychom pak vybranou hru představili veřejnosti.

Pro ty z Vás, kteří s námi ještě divadlo nehráli, několik poznámek: 1. Vůbec není třeba, abyste měli předchozí divadelní zkušenosti. Lidové divadlo je zcela specifické, určitá neumělost v herectví je tu mnohdy považována za přednost. 2. Detailní práce s literárním textem Vám poskytne úplně jiný zážitek a zkušenost než dnes běžná rychločetba. 3. Už raně novověcí jezuité nebo Komenský využívali divadlo jako prostředek výuky. V našich oborech je běžné vystupování na konferencích, přednášková činnost pro veřejnost apod. Divadelní seminář Vás zbaví ostychu mluvit před menším nebo i větším publikem. 4. Dostat se tak trochu z vlastní kůže a stát se na chvíli během hry někým jiným je svébytný zážitek. Občas je dobré umět se podívat na sebe sama z úplně jiné perspektivy nebo se na chvíli zkusit vžít do někoho jiného, v obou případech lépe pochopíme sami sebe. 5. Při hraní se zároveň přibližujeme našim předkům, kteří hráli tytéž hry a museli se se svěřenými rolemi taky nějak vnitřně propojit, taky hledali nějaké inscenační řešení, které by zaujalo diváky atp.

Srdečně Vás zdraví a těší se na Vás

Miloš Sládek

Letošní seminář, tj. seminář v LS 2023/24 (únor 2024-květen 2024), bude věnován divadlu. Podle počtu přihlášených budeme podrobně rozebírat a následně zkoušet buď Jenovéfu, nebo Komedii o Felsenburkovi. Jenovéfa je klasická hra lidového divadla, zpracovává legendu o sv. Jenovéfě Brabantské, některé motivy se blíží pohádce o Sněhurce. Felsenburk je drama podle knih lidového čtení z 2. poloviny 18. století o rytíři, který aby získal ruku krásné Klárky, osvobodí zakletý zámek a zachrání zakleté duchy. Jenovéfu jsme měli před léty rozpracovanou, máme na ni část kostýmů, ale zastavil nás tehdy covid. Na Jenovéfu by nás mělo být nejméně 15, na Felsenburka by stačilo 9 osob. Třetí možností je obrozenská hra Lidožrouti na ostrově Finisteria. Uvidíme podle počtu přihlášených, dohodneme se na prvním semináři. Protože se na divadelní seminář obvykle schází studenti z řady oborů, berte termín v rozvrhu jako orientační, i v tomto případě se domluvíme na prvním semináři.

Těším se na Vás.

M. S.