Principy znalecké metody; významní znalci a jejich metody: Michelangelo, Vasari,Baldinucci, Crowe, Cavalcasele, Morelli, Berenson, Bode, Frienländer, Tietze, Kramář,Neumann, Šafařík, jednotlivé školy znalectví v současnosti; základní pojmy znalectví:technika, funkce, styl, autorství, datace; role znalce uměleckých děl ve státním a soukromémsběratelství; role znalce uměleckých děl v obchodě s uměleckými díly; otázky kulturníchpamátek a národních kulturních památek a jejich prodej; základní postupy při určování autorauměleckého díla a jeho datování; otázky signatury na uměleckých dílech; provenienceuměleckých děl; vznik trhu s uměleckými díly;
Přednášky se budou věnovat na základním principům a dějinám znalectví uměleckých děl a principům obchodu s uměleckými díly. Zaměří se na vysvětlení základn ích postupů při určování autorství uměleckého díla a jeho funkce. Představí nejvýznamnější znalce a jejich osobní metody včetně nejdůležitějších připsání určení i omylů, kterých se dopustili.
Posluchači si budou moci vyzkoušet sami v praxi metody znalectví při práci s vybranými uměleckými díly. Obsahem přednášek bude též téma uměleckého trhu – principy získávání uměleckých děl v minulosti i na fungování uměleckého trhu v současnosti.