Anotace předmětu:
Předmět prostřednictvím četby vybraných ukázek seznámí studenty se základními raně novověkými texty zabývajícími se právem na odpor proti nespravedlivému vladaři a jeho pozdější reflexí v teoriích občanské neposlušnosti. Cílem je, aby studenti získali základní orientaci v latinských raně novověkých spisech a hlouběji nahlédli vztah mezi politickou teorií a praxí.
Obsah:
Úryvky textů budou sledovat argumentační linii, kterou v 16. a 17. století stavovští reprezentanti teoreticky obhajovali svůj boj proti tyranovi, tedy proti absolutistickému, případně jinověrnému panovníkovi. Pozornost bude věnována autorům protestantským (Junius Brutus) i katolickým (J. Marianna). Do tohoto kontextu bude uvedeno politicko- teoretické dílo rektora pražské univerzity Jana Jesenského, které roku 1620 teoreticky zaštítilo stavovskou reformu v českých zemích. Část jeho spisu Proti tyranům (Pro vindiciis contra tyrannos oratio) se bude číst v latině, část v
českém překladu, podle možnosti studentů. Základní prvky raně novověkých teorií odporu budou následně srovnány se současnými teoriemi občanské neposlušnosti. Studenti budou na konkrétních historických případech zvažovat oprávněnost či neoprávněnost odporu proti panovnické, popř. státní moci teoretickou obhajobu daného stanoviska.