Rozpis témat:Cíle předmětu, literatura. Počátky českého státu v písemných pramenech
Zrození nové (středověké) Evropy
Počátky evropských států a christianizace evropské společnosti
Spor o investituru a jeho odezva v českých zemích
Středověká vzdělanost a počátky evropských univerzit
Přemyslovští králové - jejich politické ambice a jejich protivníci
Konec starých dynastií a nástupnické hlavolamy
Lucemburské Čechy a Evropa
Evropská společnost vrcholného a pozdního středověku
Revoluce a reformace ? Husitské hnutí a německé reformace
Evropa na prahu novověku (evropské dějiny kolem poloviny 16. století)
České dějiny byly od počátku ned ílnou součást evropského vývoje. Politické, náboženské, kulturní a společenské dění v Čechách a na Moravě bylo často ovlivňováno událostmi širšího středoevropského prostoru a někdy je i samo významně ovlivňovalo, jako např. husitské hnutí v pozdním středověku. Proto je velmi důležité vnímat české a evropské dějiny jako celek.
Výuka je věnována období od historického počátku středoevropského středověkého osídlení a formování státních útvarů až do sklonku pozdního středověku. Významnými faktory určujícími vývoj v tomto období byly zejména formování evropských státních celků, christianizace evropské společnosti a reformní hnutí, které pak na počátku novověku vyústilo v německou reformaci. Jednotlivé historické momenty budou v rámci výkladu pojednány interdisciplinárně a prezentovány na příkladech dobových textů.
Cílem přednášky je poskytnout celkový obraz českých středověkých dějin v kontextu evropského a zejména středoevropského vývoje, s důrazem na témata, která jsou pro politický, náboženský, kulturní a společenský vývoj v Čechách a na Moravě specifická.