1. Identita, předmět a metody pastorální teologie.
2. Biblická východiska pastorace.
3. Konstituce Lumen gentium a Gaudium et spes s ohledem na pastorální teologii.4. Pastorální inspirace v textech i praxi sv. Jana Pavla II. a papeže Františka.5. Farnost a společenství jako místo pastorace.6. Člověk (osoba) jako adresát zájmu pastorální teologie.
7. Současná společnost jako prostor pastorační činnosti.
8. Aktéři pastorace.
9. Pastorální teologie a pastorační praxe v ČR ve
20. století - stručný přehled.
11. Hlavní témata pastorální teologie v současné Evropě.12. Vztah pastorální teologie k jiným humanitním oborům, možnosti spolupráce. Písemná práce pro ZS: Vypracujte SWOT analýzu farnosti (společenství), z něhož přicházíte. Rozsah: 1-2 strany. (Je třeba zdůvodnit, proč považujete něco za pozitivní či problematickou stránku. Nepište historii farnosti ani výčet a popis činností ve farnosti bez hodnocení) Odevzdejte prosím nejpozději do
30. dubna
2020. Písemná práce pro LS: Vyberte si jednu z variant: a) Vyberte některý z odborných komentářů k EG, nebo k LS, nebo k AL, prostudujte jej a vypracujte resumé. b) Vyberte některou z hlavních částí EG, nebo LS, nebo AL a vypracujte nástin konkrétní aplikace vzhledem k situaci ve Vaší diecézi. U obou variant je třeba:
1. opírat se nejen o samotné dokumenty, ale také o aktuální významnou odbornou literaturu.
2. komunikovat se spolustudujícími kolegy a kolegyněmi ohledně volby zpracovávaného textu tak, že každý bude zpracovávat jiný. Rozsah práce pro obě varianty: 4-5 stran. Odevzdejte prosím do
17. května
2020.Práce se odevzdávají ve vytištěné podobě (ne pouze mailem zaslané), písmo Times New Roman 12, řádkování 1,5, citace pod čarou a formální úprava včetně titulního listu podle pokynů pro zpracování písemných prací na KTF UK. Nedodržení těchto technických podmínek může být důvodem k vrácení práce k přepracování.
Předmět uvádí do studia pastorální teologie. Poskytuje základní poznatky a orientaci v oblasti pastoračního působení církve na základě její nauky a života.
Uschopňuje budoucí aktéry pastorace (vysvěcené i laiky) ke zkoumání teologických, antropologických i společenských předpokladů praxe církve; k rozpozná(vá)ní a adekvátnímu posuzování výzev pro její jednání. Seznamuje s kritérii a modely pastoračního jednání jak v oblasti kněžské či jáhenské služby, tak i v oblasti působení věřících laik ů (zvláště) ve farnostech.