1. ÚVOD DO TEOLOGICKÉHO MYŠLENÍ 1.1 Teologie jako porozumění víře, intellectus fidei 1.2 Teologie jako věda 1.2.1 Úkol teologie 1.2.2 Předmět teologie 1.3 Pluralita teologií 2. DĚJINY TEOLOGICKÉHO BÁD ÁNÍ 2.0.
Pojetí teologie, modely a prameny teologického poznání ve starověku a středověku 2.1. Obecný přehled teologické metodologie/epistemologie do II.
Vatikánského koncilu, neřešené problémy 2.1.1 Novoscholastika 2.1.2 Encyklika Aeterni Patris (1879) 2.1.3 Teologie "manuálů" 2.1.4 Encyklika Humani generis (1950) 2.2. Nástin teologické metody v textech Druhého vatikánského koncilu (zejm.
OT 16) 2.2.1 Struktura OT 16 2.2.2. Analýza jednotlivých oddílů 2.2.3.
Závěrečná reflexe o rysech teologie podle IIVC 2.3. Současné tendence 3.
FUNDAMENTÁLNÍ TEOLOGIE - DĚJINY 3.1. Apologie od starověku po novověk a) Výraz apologie v Novém zákoně b) Apologie v patristice 3.2.
FT jako součást apologetické dimenze teologie 2.1 Středověk z pohledu FT 2.2 Apologetika v manuálech: novoscholastický model 3.3. Modely a směřování FT v současnosti 3.1 Podněty Druhého vatikánského koncilu 3.2 Pokoncilní směřování FT 4.
FUNDAMENT A JEHO STRUKTURACE 4.1. Místo fundamentální teologie v celku teologické reflexe 4.2.
Fundament-základ teologie, jeho strukturace 5. ZJEVENÍ BOHA V JEŽÍŠI KRISTU 5.1.
Konstitutivní moment (SZ a NZ Zjevení) 5.1.1. Boží zjevení ve Starém zákoně 5.1.2 Boží zjevení v Novém zákoně 5.2.
Interpretační moment A.Otcové církve B.První zmínky o zjevení v dokumentech magisteria C.První vatikánský koncil (konstituce Dei Filius) D.Druhý vatikánský koncil (konstituce Dei Verbum) E.Pokoncilní teologie (modely zjevení podle A. Dullese) 6.
ZJEVENÍ BOHA V JEŽÍŠI KRISTU -pokus o systematiku 6.1 Zkušenostní koncept zjevení 6.2 Teologický koncept zjevení 6.2.1 Ad intra 2.1.1 Typologie zjevení 2.1.2 Specifické rysy křesťanského zjevení 6.2.2 Ad extra 2.2.1 Zpochybnění Boží existence 2.2.2 Zpochybnění Božího zjevení 2.2.3 Zjevení a (ostatní) náboženství 7. PŘIJETÍ ZJEVENÍ - VÍRA 7.1 Pojetí víry v Písmu A.
Víra v SZ, užité výrazy, jejich základní obsahy B. Víra v NZ, užité výrazy, jejich základní obsahy 7.2 "Modely" víry A.
Scholastické pojetí víry B. Doporučení I.
Vatikánského koncilu C. Teologické modely věrohodnosti 7.3 Nové instance v reflektování víry Pojetí víry v konstituci Dei Verbum A.Víra v celku lidské zkušenosti B.Víra v teologické perspektivě 8.
TRADICE - komunikace/předávání Zjevení v dějinách 8.1 Předávání zjevení v tradici 8.1.1 Vztah tří prostředků předávání předávání evangelia a depozitu apoštolské víry (DV 7-10) a) tridentský původ triády Písmo, tradice, církev b) Nauka IIVC o vztahu Písma, tradice a učitelského úřadu církve c) Hlavní témata DV 7-10 8.1.2 Historicita, vývoj a pluriformita křesťanské nauky 8.2 MAGISTERIUM A TEOLOGIE V CÍRKVI A) Specificita a komplementarita úkolů B) Teologická interpretace dogmat
Cílem kurzu je kritické uvedení do teologické reflexe, zkoumání fundamentu-základu teologie s jeho vazbou na celek dějin spásy a v dialogu se současným myšlením. Po obecném úvodu do teologie a její metody bude následovat stručné seznámení s vývojem fundamentální teologie od apologetiky po současné směřování oboru, vymezení jeho předmětu, úkolu, metody a adresáta.
V následujících třech velkých kapitolách budou představeny základní témata tři Zjevení/sebesdělení Boha člověku v jeho dějinách, recepce Zjevení ze strany člověka (víra) a tradice jako komunikace/předávání zjevení v dějinách.