V první části kurzu se studenti seznámí s metodou v dogmatické teologii - uvedení do probelmatiky - hlavní epochy v dějinách teologie - auditus fide - intellectus fidei v druhé části kurzu se studenti seznámí s trinitologií - tři vstupní otázky - SZ předpoklad trinitologie - NZ východiska trinitologie
Vývoj trinitologie až do roku 382 - základní hereze - velké osobnosti - koncily
Augustinovy trinitární modely - Filoque - Richard od Sv. Viktora - Bonavnetura z B. - přivlastňování - perichoreze společné vlastností Otce, Syna a Ducha sv. - trinitární ontologie
Cílem předmětu je seznámit frekventanty se základy metody používané v dogmatické teologii po Druhém vatikánském koncilu, se základy trinitární teologie, christologie a soteriologie. Velký důraz bude položen na vysvětlení metody, protože v ní se skrývá klíč nejen k zvládnutí vlastní látky předmětu, ale také k dalšímu studiu. Pojednání o metodě v sobě navíc implikuje celou řadu prvků týkajících se ekleziologie.
Tajemství trojjediného Boha představuje podle Katechismu katolické církve ústřední tajemství víry a života pokřtěných, proto se vedle dějin biblick ých témat a dějin dogmatu budeme snažit hledat spojitosti mezi tímto ústředním tajemstvím víry a ostatními pojednáními dogmatické teologie a křesťanským životem.
Výchozím bodem pojednání je zkoumání základních vazeb mezi christologií a soteriologií na jedné straně a spiritualitou na straně druhé, čímž je zajištěno hlubší skloubení funkcionální a ontologické christologie. Druhý a třetí tematický okruh představují auditus fidei. První ze zmíněných okruhů obsahuje rozsáhlé seznámení s biblickými základy a východisky christologie. Následující část předkládá studentům patristickou christologii spolu s jejím historickým kontextem. Poslední tematický okruh je zaměřen na klasické i ryze současné problematiky křesťanské soteriologie.
Ve světle probrané látky pak budou muset frekventanti velmi podrobně prostudovat dokument Papežské biblické komise,
Bible a christologie, který je uvede do problematiky současné christologie. Dalším dokumentem, který budou frekventanti muset samostatně prostudovat, je materiál Mezinárodní teologické komise, Křesťanství a ostatní náboženství.
K absolutoriu bude požadována kratší závěrečná písemná práce a složení zkoušky formou písemného testu. Ti, kdo u testu neuspějí, se budou muset podrobit ústní zkoušce z celého rozsahu látky.