Charles Explorer logo
🇬🇧

World religions and religious movements

Class at Catholic Theological Faculty |
KSTE417

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Plán kurzu

Od kontextu, v němž se ptáme po vztahu křesťanství k ostatním náboženstvím, přejdeme k objasnění základních pojmů, se kterými se budeme setkávat v literatuře k tématu a které jsou proto nezbytné k hlubšímu porozumění celé problematice. Napomůže nám k tomu určení předmětu, cíle a metody oboru.

V další kapitole přejdeme k dějinám vztahu křesťanství a jiných náboženských tradic. Dále budeme věnovat pozornost současným paradigmatům vztahu, směru, jímž se vydaly hlavní proudy teologické bádání posledního desetiletí, problémům, které zůstávají otevřené, jejich navrhovaným řešením, limitům i neprozkoumaným možnostem …

V průběhu kurzu bychom měli také nahlédnout do obsahů víry a náboženské zkušenosti velkých náboženských tradic.

Zvláštní pozornost budeme věnovat otázkám mezináboženského dialogu - jeho teologickému ukotvení, předpokladům, překážkám, typům a možnostem. Na závěr bychom měli nahlédnout i do problematiky nových náboženských směrů a sekt.   1. Cíl, předmět a metoda teologického přístupu k náboženstvím 1.1 Cíl 1.2 Předmět 1.3 Metoda 1.3.1. Religionistika nebo teologie? 1.3.2. Teologie náboženství a fundamentální teologie 1.3.3. Teologie náboženství a dogmatická teologie 1.3.4 Třífázová metoda výzkumu v teologii náboženství   2. Dějiny vztahu k jiným náboženským tradicím 2.1  Starozákonní a novozákonní pohled na ostatní náboženství 2.2  Otázka po spáse ostatních v patristice 2.3  Další vývoj teologické reflexe k tématu (po Tridentský koncil a klasickou apologetiku) 2.4  Teologie náboženství v reflexi Druhého vatikánského koncilu a ostatních dokumentech magisteria 3. Teologický základ reflexe o vztahu křesťanství a ostatních náboženství 3.1. Antropologická struktura náboženské zkušenosti 3.2. Teologická struktura křesťanské zkušenosti. Základní náboženská zkušenost křesťanství, její christologicko-trinitární ukotvení s ohledem na otázku vztahu k ostatním náboženstvím.   4. Současná paradigmata vztahu křesťanství a ostatních náboženství 4. 1 Současná paradigmata 4.2 Otevřené problémy   5. Poslání křesťanů ve světě,teologie misie, mezináboženský dialog 5.1 Evangelizace, misie, mezináboženský dialog v dokumentech magisteria 5.2 Čtyři základní formy dialogu 5.3 Poznámky ke "spiritualitě mezináboženského dialogu"   6. Sekty a nová náboženská hnutí 7.1 Transformace soudobé religiozity a náboženské novotvary současnosti 7.2 Základní rysy nových náboženských hnutí 7.3 Typy náboženských skupin podle jejich vztahu ke společnosti (církev, denominace, nové náboženské hnutí, kult-sekta) 7.4 Fenomén New Age

Annotation

The course offers a basic orientation in the catholic theology of religions. The content concerns about the contemporary catholic view on the world religions.

After each lessons students will receive the bibliography and some questions which will help to focus on the most important themes of the course.