1. Judaismus (problematika výchozího bodu, umění Levantu a vliv na hebrejskou populaci) periodizace židovského umění, úloha babylonského exilu a návrat (budování post-exilního společenství), vývoj jeruzalémského chrámu a jeho rozdělení (židovské umění v období prvn ího a druhého jeruzalémského chrámu), problematika vzniku synagogy.
2. Helénismus a jeho přínos židovskému umění (periodizace: makabejské povstání, hasmonejská dynastie; problematika ikonismu a anikonismu, architektura), rostoucí vliv diaspory.
3. Římská okupace a povstání v Galileji a Judeji, zničení Jeruzalémského chrámu (dosah, strategie adaptace, interpretace), srovnání s Bar Kochbovým povstáním (literární památky).
4. Od diskusí moudrých k redakci traktátů Mišny, rozvoj symboliky, hmotná kultura doby tana'im, terminologie rabínské literatury (identita učiliště v Javne, Seforis a Tiberiadě a doklady hmotné kultury).
5. Vývoj rabínské literatury do redakce talmudu jeruzalémského a babylonského jako zdroj písemnictví a učenosti evropských obcí (přehled vývoje této literární tradice, rabínská učenost a instituce synagogy v právním rámci byzantského impéria), architektura a mozaika pozdně starověkých synagog, hmotná kultura období amora'im, recepce rabínského písemnictví v evropských obcích.
6. Vznik a emancipace evropských diasporních center (legendy o původu na Iberském, Apeninském poloostrově, franko-německých regionech, interpretace a přínos responzivní literatury, nálezy v Káhirské genize - památky hebrejských iluminovaných rukopisů, doklady rituálního umění).
7. Křížové výpravy (prameny, migrace a povaha destrukce evropských židovských obcí v době křížových výprav, svědectví hebrejské elegické poezie, ohlas v mystické tradici).
8. Synagoga a obec v evropském prostředí (synagogální architektura v Porýní, Čechách a přilehlých zemích), ikonografie, hebrejské iluminované rukopisy.