Možný sylabus předmětu:
1. Definování obsahu předmětu a užitých metod. Základní přiblížení světa doby antiky a Nového zákona.
2. Ekonomické a sociální členění antické společnosti, životní styl jednotlivých společenských vrstev (zvláště židovské a městské části obyvatelstva římské říše, komparačně galilejský venkov). Pohled na chudobu a bohatství v době cca 300 př. K. až 150 po K.
3. Alternativní modely života – Jan Křtitel, esejci, mystéria, kynikové. Hodnoty a život stoiků.
4. Fenomén společného stolování v náboženských pospolitostech. Překonávání sociálních rozdílů, definování společné identity a vnímání života skrze náboženskou perspektivu. Stolování v židovské, řecké a římské společnosti.
5. Večeře Páně a křest. Solidarita, rovnost a očekávání „budoucího věku“.
6. Profil Ježíše Nazaretského a komunity kolem něj. Sociální a náboženský obsah Ježíšovy zvěsti, zasazení do dobového kontextu, komunity apokalyptiků, majoritní společnost v Galileji a městech helenizovaného světa.
7. Interpretace smrti a vzkříšení Ježíše Nazaretského. Dobové představy o posmrtném životě
8. Osobnost apoštola Pavla. Zasazení do dobového kontextu a teologické důrazy (listy Římanům, Galatským a
2. Korintským; Skutky apoštolů). Římská imperiální politika a život jednotlivých vrstev římské společnsoti.
9. Představy apoštola Pavla o těle a hříchu (1. list Korintským). Tělo, zdraví a duše v dílech antických autorů.
10. Otázka homosexuality v době antiky a v Pavlových listech. Gender, antika a dnešek. Sociální role člověka ve společnsoti, manželství.
11. Antičtí lékaři a dobové léčebné praktiky ve vazbě na vnímání člověka a jeho těla (zvl. Galén).
12. Lukášova teologie ve vazbě na sociální tematiku jeho doby.
13. Kniha Zjevení, vzkříšení a očekávání nového řádu světa.
Obsah a cíl přednášky:
Přednáška má za cíl poskytnout základní přehled o sociálních tématech a poměrech v rané církvi včetně témat etických, do čehož se promítá hodnotová struktura a kulturní rámce helénizmu či doby římské. Základním zdrojem studia je text Nového zákona v optice kritické reflexe, která přibližuje rozdíl mezi světem dnešním a antickým, prezentuje výsledky zkoumání, jež zohledňují sociální analýzy antické společnosti a světa Nového z ákona založené na metodách socio-vědecké kritiky, sociální a kolektivní paměti, jakož i socio-rétorické kritiky a analýzy narativu.
Předmětem zájmu je pohled na dobové kulturní rámce, sociální strukturu antické společnosti, vzdělání, ekonomické poměry a náboženské představy, které byly vlastní nejranějším křesťanům, Židům i nežidovským národům. Analýzy se budou zaměřovat rovněž na pestrý svět helenistické společnosti, jenž je plný náboženských a filosofických hnutí, má své zákony dané římskou říší a politickými poměry, nabízí množství obrazů vhodných ke vzájemné komparaci z oblasti života kultury kolem Středozemního moře. Kromě osobností Ježíše Nazaretského, apoštola Pavla, teologie Skutků apoštolů a Lukášova evangelia budou analyzovány listy Korintským a Římanům ve zmiňovaných souvislostech. V centru zájmu stojí také otázky antropologické, vhledy do dobové medicíny a představ o těle, otázka homosexuality nebo postavení žen ve společnosti. Nejedná se tedy "pouze" o metafyzické modely vnímání reality, ale o komplexní zkoumání světa doby novozákonní a raného judaismu vůbec.