1) Osobní členění promluvy
2) Reakce na dotazy
3) Argumentace a pseudoargumentace (pozitivní a negativní motivace v přesvědčovacím projevu)
4) Současné mluvené projevy. Příprava slavnostního projevu (způsob a výstavba).
5) Improvizovaný mluvený projev.
6) Pozitivní program v rozhovoru
7) Asertivní a taktické jednání
8) Vybrané "přesilové hry" v neverbální a verbální komunikaci
Kurz navazuje na obsah kurzu "Kultura mluveného projevu I". Cílem předmětu je trénink komunikačních dovedností pro výkon povolání. Vstupní požadavky nejsou stanoveny.
Studijní plán předmětu se soustředí na specifická monologická vystoupení (včetně improvizovaného mluveného projevu) a dále se zaměřuje na vedení rozhovoru.
Studenti získají přehled o vybraných variantách výstavby přesvědčovacího projevu. Naučí se rozlišovat věrohodnou argumentaci a pseudoargumentaci, a cíleně je využívat ve své mluvní praxi.
Seznámí se s druhy sou časných mluvených projevů a soustředí se na zásady slavnostního projevu. Ověří si dovednost přesvědčit díky cílenému umístění větného důrazu.
Zažijí cvičení rozvíjející schopnost improvizace a odhalí základní východiska pro improvizovaný projev.
V tématech věnovaných vedení rozhovoru si ověří své dispozice vnímat oponenta jako partnera, naučí se využívat pozitivní program v jednání s lidmi, projdou tréninkem asertivní a taktické komunikace, seznámí se s tzv. "přesilovými hrami" v neverbální i verbální komunikaci, i možnostmi obrany proti nepřátelské manipulaci. Prostřednictvím konkrétních kounikačních technik si ozřejmí, jak vést rozhovor, aby přinesl užitek všem zúčastněným.