Úvod do hebrejského jazyka, hebrejská abeceda a vokalizace. Hrdelnice, patach vplížené (zlodějské), podklady („matky čtení“), slabiky, přízvuk, kámec chatuf, makef linea, akcenty atnach a sof pasuk, pauzální tvary slov, kere a ketiv.
Slabé dageš, silné dageš, mapik. Nesamostatná slova (člen, tázací částice, spojka „vav“, neodlučitelné předložky a částice, předložka „min“ a vztažné zájmeno „ašer“) a směrový akuzativ.
Přídavné jméno ve funkci přísudku a přívlastku. Podstatné jméno (rod, číslo, stav).
Zájmena osobní samostatná a zájmena tázací. Zájmena ukazovací a odkazovací.
Zájmena přívěsná (sufixy) s předložkami a částicemi. Vyjádření vlastnictví („mám“, „nemám“).
Zájmena přívěsná u podstatných jmen. Nepravidelná podstatná jména se zájmennými příponami.
Základní číslovky. Řadové číslovky a zájmenné přípony u číslovek.
Cílem předmětu Biblická hebrejština I. je probrat a procvičit gramatiku a syntax biblické hebrejštiny v takové míře, aby studenti byli schopni gramaticky rozebrat a překládat (z hebrejštiny do češtiny) krátké věty, slovní spojení a vybrané texty Tanachu. Výuka probíhá formou výkladu gramatiky na hodinách kombinovaného se samostudiem doma podle Učebnice biblické hebrejštiny (WEINGREEN, Jacob.). Probraná gramatika je zároveň procvičována formou společné četby a překladu cvičení na hodinách a formou individuální domácí práce
(materi ály: cvičení z „Učebnice biblické hebrejštiny“, doplňkové pracovní listy a tabulky, vybrané texty Tanachu).
Pro zápis do předmětu nejsou stanoveny žádné vstupní požadavky. Během studia předmětu získává student základní znalosti v oblasti biblické hebrejštiny (hebrejské písmo, fonologie, syntax, morfologie, slovní zásoba).
Student si v rámci výuky osvojuje dovednost číst, analyzovat a s pomocí slovníku překládat hebrejský biblický text.
- Výuka bude probíhat online prostřednictvím aplikace MSTeams.