Úvod, cíle, tematický plán, pravidla setkávání, diskuse. Otázky týkající se podstaty člověka. Základní pojmy související s etikou. Etika jako vztah k sobě samému. Etika jako vztah ke světu. Etika jako vztah k životu. Pomáhající profese a náboženství. Teologie služby. Křesťanská charitativní služba v dějinách. Charitativní služba ve světle Boha a člověka.
Rozpis témat a prezentací na konkrétní data včetně předepsané literatury v PDF najdete v MS Teams, kód třídy pro prezenční i kombinované studium: qg2h7du
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní orientaci v etických otázkách, s nimiž se budou jako pracovníci pomáhajících profesí nutně setkávat a nejspíš již setkali či setkávají. Důraz je kladen na systematický výklad etiky jako relační (vztahové) disciplíny, která vychází z hlubokých nahlédnutí do podstaty vztahu mezi člověkem, světem a tím, co jej přesahuje.
Studenti se nauč í orientovat v odborné terminologii týkající se jednotlivých etických témat. Budou motivováni k pochopení předporozumění, z nichž etické otázky a problémy teprve vystupují jako významuplné.
Prostor bude věnován studiu etických textů a jejich analýze, diskusi a výměně zkušeností napříč pomáhajícími obory. Součást předmětu tvoří společné zamýšlení nad etickými tématy, která rezonují společenskou diskusí (lidská práva, práva dítěte a marginalizovaných skupin, bioetika, konec života ad.), a nad jejich souvislostmi v sociální a charitativní práci, a to ze soudobé i dějinné perspektivy.
Získané znalosti a dovednosti v oblasti etiky sociální práce představují základ profesní kompetence při realizaci moderních trendů sociální práce. Etika patří k disciplínám, které se prolínají celým oborem a tvoří tak jeho základní opěrný pilíř, východisko i cíl.