1. Předmoderní antropologické myšlení.2. Vymezení sociální a kulturní antropologie. Předmět studia.
3. Vznik a konstituování sociální a kulturní antropologie.4. Geneze pojmu kultura5. Morfologie kultury6. Atributy kultury7. Metody a techniky antropologického výzkumu. Terénní výzkum, zúčastněné pozorování, řízený rozhovor atd.8. Základní oblasti antropologického výzkumu9. Evolucionistická a difuzionistická antropologie.10. Funkcionalistická antropologie. Konfiguracionismus, výzkumy osobnosti a kultury.11. Strukturální antropologie, neoevolucionistická antropologie.
12. Kognitivní, symbolická antropologie
Cílem předmětu, je seznámit studenty se vznikem a vývojem antropologie včetně "proto"-antropologického myšlením od starověku do novověku, s její diferenciací na jednotlivé obory a podobory. Kulturní a sociální antropologie bude vymezena vůči ostatním sociálním a humanitním obor ům.
Studentům budou představeny hlavní antropologické školy – evolucionismus, difuzionismus, strukturalismus, funkcionalismus, kulturní ekologie a další. Hlavní pozornost bude věnována pojmu kultura a v menší míře i dalším pojmům a tématům kulturní antropologie jako jsou – rodina, hospodářské systémy, jazyk, náboženství, mytologie, magie.