Obsah přednášek:
Osoby se zdravotním postižením – skupinová typologie; základní pojmy; legislativa; modely zdravotního postižení. Specifika sociální práce s osobami se zdravotním postižením.
Psychosociální aspekty závažného onemocnění a jeho důsledků.
Zákon č. 108/2006 o sociálních službách a OZP; sociální služby pro OZP; dávky pro OZP; zaměstnávání OZP; ucelená rehabilitace; význam pacientských organizací.
Podpora pečujících osob v ČR. Somatologie a somatopatologie – základní terminologie.
Onemocnění pohybové soustavy – nejčastější příčina disability.
Bolesti zad - jedna z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti a invalidity. Příčiny a prevence.
Imunitní systém; možnosti nefarmakologické podpory imunity v rámci zdravého životního stylu; význam očkování – situace v ČR.
– 9. Závažná infekční onemocnění – situace v ČR a ve světě v kontextu práce pomáhajících profesí. 10. -12. Kardiovaskulární onemocnění – nejčastější příčina nemocnosti a úmrtnosti ve vyšším věku; příčiny, důsledky a prevence,
Aktuální změna obsahu přednášek vyhrazena.
Cílem přednášek je připravit studenty na specifika sociální práce s osobami se zdravotním postižením v sociálních službách i v terénu. Zde sociální pracovníci poskytují kromě psychosociální intervence zejména sociální poradenství a participují na sociálním šetření pro účely rozhodování o příspěvku na péči u osob závislých na péči druhé osoby z důvodu nepř íznivého zdravotního stavu.
Sociální pracovníci vstupují do interakce s klienty z různých cílových skupin a do jejich práce patří nezbytně i edukace klientů o zdravém životním stylu.
Témata jsou přednášena s důrazem na somatické projevy a psychosociální důsledky závažných onemocnění, význam prevence, ucelené rehabilitace i možnosti pacientských organizací. Student po absolvování kurzu disponuje znalostmi o zdraví a nemoci, o zdravotním postižení a zdravotním znevýhodnění. Formuje se tak základní dovednost pro kompetenci k řešení sociálně zdravotních problémů klientů i aplikaci odborných metod sociální práce.