V ZS AKADEMICKÉHO ROKU 2023-2024 bude výuka probíhat každé úterý od 8h30 do 10h v učebně H401
Úvod do historiografie dějin židovského národa: od biblického pojetí dějin k paměti, od paměti k moderním historickým koncepcím.
Proto-dějiny a dějiny starověkého Izraele I.: od starověkých mýtů k biblické historii, od biblické historie k moderním historickým hypotézám.
Starověký Izrael II. (6. stol. př. n. l. - 4. stol. n. l.): hegemonie Persie, Řecka, helénistických států a Římského impéria.
Židovská diaspora v křesťanských zemích I. - raný středověk (5. - 10. stol.): Byzantská říše, Gótské říše a Říše francká.
Židovská diaspora v křesťanských zemích II. - vrcholný středověk (11. - 13. stol.): společné i specifické rysy v jižní, západní a střední Evropě.
Židovská diaspora v křesťanských zemích III. - pozdní středověk (14. - 15. stol.): Francie, německé země, Itálie a Polsko.
Židovská diaspora na území českého středověkého státu v 9. - 15. století.
Příběh Židů Pyrenejského poloostrova jako paradigma jednoho konce: 8. století - rok 1492/1497.
Židovská diaspora na území Dar al-Islam (7. - 18. stol.): Arabský poloostrov, damašský chalífát, bagdádský chalífát, severn í Afrika, Osmanská říše, Sáfijovská říše, říše Mogulů.
Kód pro online přihlášení na Microsoft Teams: ns91op2
Cílem dvou-semestrálního přednáškového cyklu – povinného pro studenty judaistiky – je seznámit posluchače s osudy židovského národa od jeho mytických počátků až do 21. století, a všímat si kulturních, společensko-ekonomických i politických interakcí v rámci dominujících majoritních společností.
Zimní semestr se věnuje – na poli konfrontace starší i současné historiografie – nejstarším dějinám Židů na historickém území Izraele a Judska ve starověku jak v období králů, tak i v období, kdy se obnovené Judsko nacházelo pod vlivem starověkých mocností - Persie, helenistického Egypta a Sýrie a později i Říma a Byzantské říše; postupnému úpadku a zániku starověké vlasti Židů i vývoji židovských diaspor v různých oblastech středověkého světa.