Charakteristika akademické literatury; rozdíl mezi odbornou a popularizační prací. Druhy akademických textů dle formy, funkce a způsobu užití (abstrakt, anotace, bibliografie, esej, recenze, referát, monografie, článek v periodiku, sborník, oponentní/recenzní posudek).
Smysl citování a citační etika. Bibliografická norma ČSN ISO 690, požadavky na strukturu bibliografického údaje dle druhu zdrojového dokumentu, sestavování bibliografického seznamu.
Důvody a různé způsoby využívání cizích textů, funkce citací, parafrází a aluzí; způsoby odkazování. Rešerše odborné literatury (metody a nástroje).
Postupy získávání publikací; přehled dostupných elektronických informačních zdrojů a práce s nimi. Softwareové nástroje pro odbornou práci (textové editory, bibliografické manažery).
Metody efektivního systematick ého studia odborné literatury. Metody odborné práce v humanitních interpretativních vědách.
Odborný jazyk a styl. Formální úprava bakalářských a diplomových prací a hlavní typografické zásady.
Student bude umět rozlišit různé druhy akademické literatury z hlediska jejich formy, funkce a způsobu použití
(abstrakt, anotace, bibliografie, esej, recenze, referát, monografie, článek v periodiku, sborník, oponentní/recenzní posudek). Bude umět používat bibliografickou normu ČSN ISO 690 a sestavit bibliografický seznam a bude umět rozlišit citát, parafrázi a aluzi z hlediska formy a funkce a správně je v textu odlišit. Bude chápat smysl citační etiky a umět vysvětlit dokumentační, etické i právní důvody pro správné citování. Student bude dále umět provést rešerši pomocí knihovních katalogů a elektronických informačních zdrojů a umět dostupné EIZ používat. Bude umět kriticky studovat odbornou literaturu a systematicky tvořit poznámky a výpisky a bude znát hlavní metody interpretativních věd.