Prapůvod evropské kultury - Afrika a východní středomoří. Řecký světový pohled - způsob, jak definovat vlastní kulturu. Svět Alexandra Velikého. Římská říše: Dopady a limity kulturní integrace. Římská kultura - právní systém.
Vývoj v židovském světě: geneze křesťanství. Římská říše a křesťanství. Rozdělení a ztráta politické říše - přežití kulturní říše.
Křesťanský pohled na svět - přežití klasické kultury v kontextu křesťanství a Evropy. Jedno náboženství pro všechny: spojení křesťanství a Evropy.
Vzestup nového impéria: Franská říše a křesťanství. Kultura a soudržnost: role ideologie a výchovy ve formování karolínské Evropy nebo "první renesance"? Charlemagne: Otec Evropy?
Předmět představí klíčové události kulturních evropských dějin. Bude kladen důraz na jejich význam při formování neustále se měnící kulturní identity evropského kontinentu.
Počínaje agrární společností a konče kulturou počátku 16. století; přednáškový cyklus využije znalosti z oblasti literatury, umění, vědy, přírodních objevů a hudby ke zkoumání evropských kulturních dějin z hlediska kontinuity a změn. Zvláštní pozornost bude věnována způsobům, jakými se Evropa formovala prostřednictvím vlivu různých kultur.
Bude zdůrazněna role křesťanství, d ále vlivy asijské a africké a muslimské migrace. Budou reflektovány kulturní jevy, které jsou pro Evropu v tomto období charakteristické.
Předpokladem je znalost obecných dějin.