Problém „základů“. Přirozený a teoretický postoj ke světu. Filozofie a věda. Přírodní, humanitní, společenské vědy, jejich východiska, metody a specifika. Velké nábožensko-filozofické systémy Východu. Abrahamovská náboženství. Antická filozofie. Středověká filozofie. Novověká filozofie a zrod novověké vědy. Velké směry filozofie 20. stol. Psychologie. Sociologie. Politologie a právní věda. Ekonomie.
Aktuální rozpis témat najdete v MS Teams, kód k přihlášení do třídy je: 0de9v7e
Cílem předmětu Základy společenských věd je poskytnout studentům základní orientaci v oblasti společenských věd s ohledem a zaměřením na jejich budoucí profesní uplatnění v oblasti pedagogiky filozofie, etiky, náboženství a společenských věd. U studentů se předpokládá znalost obsahu předmětu v rozsahu středoškolského kompendia, na něž předmět navazuje především ve dvou oblastech: (1) teoretické předpoklady geneze „společenských věd“, kde si studenti osvojují schopnost rozlišit a kvalifikovat různé postoje člověka ke světu, z nichž potom vyrůstají různé přístupy ke skutečnosti ve smyslu předběžného rozhodnutí o její povaze.
Sledují se dva hlavní momenty t éto geneze: zrod filozofie jako vyvstání LOGU z náboženského pojetí skutečnosti (MYTHOS) a konstituce novověké vědy jako specifické aktivity uvnitř praktického životního postoje. Studenti se seznámí s různými způsoby dělení věd podle rozličných kritérií a naučí se chápat specifika věd společenských (resp. „humanitních“). (2) Hlavní náplň předmětu jsou tvoří úvody do jednotlivých oblastí společenskovědních disciplín s důrazem na pedagogicko-didaktickou problematiku.
Studenti si vyzkoušejí samostatnou přípravu vyučovací hodiny a její prezentaci. Jsou vedeni k autorefexi i vzájemné reflexi pedagogických výkonů a vnímání pedagogické činnosti jako vlastního osobnostího rozvoje.
Dostanou možnost kriticky se seznámit s aktuální nabídkou školních učebnic pro výuku Základů společenských věd a příbuzných předmětů.