Vědecko-odborná explikace úvodních pojmů: Hermeneutika, lingvistika, stylistika, sémantika, sémiotika a souvztažné aspekty univerzality lidské řeči. Společná cesta filozofické a teologické hermeneutiky od antiky přes českou a světovou reformaci, moderní hermeneutiku v průběhu 18. až 19.století (M. Illyricus, K.
Dannhauer, Bengel, Hamann, Ast, Wolf a Friedrich Schleiermacher. Vědecko-odborné diskuse o formování a poslání univerzální hermeneutiky ve 20. století až po současný postmodernismus (W.
Dilthey, Gadamer, P. Ricoeur, Hirsch, Wittgenstein) etc.
Výuka výše uveden ého předmětu bude v sobě zahrnovat vědecko-odborné filozofické a teologické přednášky o hermeneutice její spolupráce s filosofií a teologií v oblastech porozumění a interpretace textu v historickém rámci od 3.století, přes středověk, humanismus, racionalismus až po současnost.
Filozoficko-teologické explikace a interpretace budou prezentovány na konkrétních selektovaných osobnostech a jejich literárních dílech.
Na konci výuky studenti určitě pochopí důležitost filozofické a teologické hermeneutiky pro kazatelské, katechetické, poradenské a pedagogické povolání. Ovšemže úspěšnost kurzu bude záležet i na tom, jak se studenti sami postaví k požadavkům kladeným na tento kurz, zda budou získávat vědomosti vlastní pílí, studiem předepsané i doporučené literatury a aktivně spolupracovat v seminářích.