Charles Explorer logo
🇨🇿

Problémy etnických menšinových skupin

Předmět na Husitská teologická fakulta |
L0301

Sylabus

Menšiny a většiny, rozmanitost lidské společnosti. Kultura.

Xenofobie, předsudky a stereotypy. Multikulturní společnost a interkulturní výchova.

Národ, národnost, etnikum, etnicita, vědomí identity. Nacionalismus, historické a současné projevy a důsledky.

Rasismus. Holocaust.

Lidská práva. Ohniska napětí z důvodu národnostní a etnické různosti.

Národnostní skladba obyvatelstva v naší zemi, vývoj od vzniku ČSR do současnosti. Národnostní menšiny v ČR, jejich kulturní a společenský život, programy na jeho rozvoj.

Postavení romských komunit v ČR. Výchova a vzdělávání romských dětí.

Možnosti působení sociálního pedagoga. Migrace, její typy, příčiny a důsledky.

Současná imigrace do Evropy. Organizace, pomáhající uprchlíkům a azylantům.

Možnosti inkluze cizinců. Vzdělávání dětí s OMJ v ČR.

Anotace

Předmět studentům ve stručném přehledu nabízí k zamyšlení na aktuální společenská témata, vztahující se k faktu etnokulturní pestrosti lidských populací, jejich setkávání, vzájemného působení a konfrontace člověka s odlišností i se společenskou změnou.

Cíle: student se orientuje v problematice národnostních/etnických menšin, detailněji zná situaci v současné České republice. Chápe důležitost vědomí vlastní sociokulturní identity jako jednoho z předpokladů pochopení a tolerance identit jiných, dokáže si všímat, co je pro kterou skupinu specifické a co je naopak univerzální, čím se inspirovat a čeho se vyvarovat. Umí o problematice racionálně přemýšlet, hovořit s využitím odborné terminologie a své vědomosti aplikovat v praxi

životní i pracovní. Je schopen adekvátně a s vhledem reagovat na rozmanité situace, které mohou nastat při kontaktu příslušníků různých kultur či při odborné práci s menšinovými etnickými skupinami. Zaujímá bezpředsudečné postoje, které v případě potřeby obhájí. Předchozí absolvování kurzu základů sociologie je výhodou.