Teorie rituálu a její aplikace na křesťanské obřady.
Řeč, text a tělesnost v kontextu křesťanských rituálů.
Sociální a politické aspekty křesťanských rituálů.
Základní období formování křesťanských rituálů v dějinách západního křes ťanství.
Rituály křesťanské iniciace. Eucharistie. Ordinace. Svatební obřady. Rituály spojené s vinou, nemocí a uzdravením. Pohřební rituály.
Vybrané inovativní křesťanské rituály v současné „network society“.
Předmět je zaměřen na uvedení do odborné diskuze o křesťanských rituálech v současném světě se zaměřením na praxi vybraných křesťanských církví v Evropě, resp. ČR. Úspěšní absolventi předmětu umí vyjmenovat základní křesťanské rituály, popsat jejich strukturu, charakterizovat vztah mezi mluveným slovem, textem a symbolickým jednáním, vzájemně jednotlivé rituály porovnat a určit jejich shodné i rozdílné prvky. Vysvětlí odborný přínos aplikování obecné teorie rituálu na křesťanskou rituální praxi a objasní meze tohoto přístupu v interpretaci teologického obsahu této praxe. Objasní původ křesťanských rituálů a vliv kulturního prostředí na jejich vývoj.
Analyzuje audiovizuální záznam křesťanského rituálu, ve kterém identifikuje typ rituálu a charakterizuje základní znaky křesťanského společenství, které jej koná. Uvede příklady sociálních a politických aspektů křesťanské rituální praxe. Vyloží vliv současných komunikačních technologií na vznik alternativních forem křesťanských rituálů. Při výuce předmětu jsou kombinovány slovní výklad s individuální i skupinovou prací s textem a audiovizuálním záznamem. Aktivní účast v předmětu předpokládá vstupní znalosti a dovednosti na úrovni předmětu Úvod do liturgiky.