Seminář je součástí dvojitého předmětu Náboženství v postmoderní společnosti, který se soustředí na současnou alternativní spiritualitu ("new age", "hnutí nového věku"). NPS má rozsáhlou distanční studijní oporu v Moodlu (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=5359), který slouží jak pro přednášku, tak pro seminář, a kde lze najít i množství studijních materiálů, odkazů a textů. Sled jednotlivých témat kurzu se každý rok dynamicky mění v návaznosti na zúčastněná pozorování a počet týdnů semestru, nicméně jejich úplný seznam (bez chronologické návaznosti) vypadá takto:
1) Úvodní téma. Zamyšlení nad postmodernou obecně, reflexe vlastních předsudků. Praktické poznámky k absolvování semináře.
2) Alternativní spiritualita a její vztah k vědě. Věda na piedestalu i na pranýři, věda jako zdroj představ o světě i jako materiál pro populární bricolage.
3) Alternativní spiritualita a nová média. Způsob, jakým média mění uvažování člověka, hyperrealita, tradiční versus alternativní religiozita v médiích, nejvýznamnější témata religionistiky nových médií.
4) Alternativní spiritualita a populární kultura. Virtuální a transmediální světy s ohledem na škálu chladná-horká média a mýtus-rituál, hyperreálná náboženství, fikční náboženství, kontext.
5) Holismus jako východisko pro porozumění alternativní spiritualitě. Dva světy a rovnováha. Četba: „Technocracy’s children“ (Theodore Roszak, The Making of a Counter Culture, první kapitola, s. 1-41).
6) Úvod do jiných světů 1: Ilustrace předchozích témat na příkladu fenoménu mimozemšťana a UFO kultů. Dějiny vývoje postavy mimozemšťana v populární kultuře i v náboženství.
7) Úvod do jiných světů 2: Psychedelická spiritualita a neo/šamanismus. Dějiny psychedelické revoluce, náboženství optikou změněných stavů vědomí, perspektivy k pojmu "spiritualita" či "nenáboženská spiritualita". Četba: Timothy Leary, „Sedm jazyků Boha“, Politika extáze, s. 21-72.
8) Úvod do jiných světů 3: Channeling. Stručné dějiny channelingu, videoukázky. Četba: Jane Robertsová, Sethovy promluvy, kapitola 9 a 11 (v českém vydání z r. 2002 nakl. Pragma se jedná o strany 118-133 a 146-166).
9) Spirituální rozměry občanského aktivismu: Environmentalismus, (neo)marxismus, feminismus. Četba: Rupert Sheldrake, Tao přírody, s. 3-26, 171-190 (první a poslední kapitola, zběžně prolistovat zbytek).
10) Alternativní spiritualita a exotizované/archaické kultury. Fenomén archaické moudrosti, turistika jako poutnictví, kontext v náboženství i popkultuře. Četba: James Redfield, Celestinské proroctví, první tři kapitoly (ve vydání nakl. Pragma z r. 1995 jde o s. 11-76).
11) Milenialismus. Konec světa jako integrální součást hnutí nového věku, věk Vodnáře, prosinec
2012. (Na toto téma obvykle nedojde, je pouze rezervní pro případ velmi dlouhého semestru).
Seminář je nedílnou součástí dvojitého kurzu "Náboženství v postmoderní společnosti". Zatímco přednáška se soustředí na antecedenty, historický vývoj a teoretická uchopení alternativní spirituality, seminář do hloubky prochází její základní rysy a rodící se doktrínu.
Za tímto ú čelem se seminář rozsáhle zabývá primárním materiálem - jeho součástí je četba pramenných textů a také několik zúčastněných pozorování. Získání atestu ze semináře je nezbytnou podmínkou, aby byl student připuštěn ke zkoušce z přednášky.