Prehistorická náboženství a období orální kultury. Čínská mytologie, teorie Říše středu, kosmogonické představy. Kulty přírodních božstev, věštění ze zvířecích kostí, teorie jin a jang, pět hybatelů. Kult předků, propojení světa živých a mrtvých, význam rodiny, odraz v moderní době. Šamanismus ve staré Číně, korejský a mongolský šamanismus. Šintó. Počátky konfuciánství. Konfucius, Mencius, Sün-c'. Kanonizace konfuciánství, klasické knihy, vznik meritokracie. Konfuciánství ve 20. století, bostonská škola, teorie asijských hodnot. Počátky taoismu.
Lao-c' a Tao-te-ťing. Čuang-c' a jeho paraboly. Rozpad taoismu na mysticko-náboženskou a filozofickou linii. Taoistické vědění a experimentování. Hlavní taoistická božstva.
Přednáška se zaměřuje na náboženství a kulturu tzv. "čínského světa" a konfuciánského okruhu, tj. Dálného východu a asijsko-pacifické oblasti. Důraz je kladen na původní filosofické a náboženské představy (konfuciánství, taoismus, japonský šintoismus, korejský a mandžuský šamanismus, přírodní náboženství jižní Číny a Vietnamu), které dodnes ovlivňují duchovní život celé východní a jihovýchodní Asie.
Kurz má studentům pomoci orientovat se v bohaté kultuře východní Asie nejen z pohledu náboženského, ale též z hlediska sociálněpolitického. Soustředí se především na ty prvky, které jsou celé oblasti společné a mj. ovlivňují sociální adaptaci východoasijských migrantů u nás a ve světě.
V písemné práci studenti aplikují získané vědomosti v rozborech textů z překladové literatury a využijí je následně v přednášce Náboženství a kultura východní Asie II., zaměřené na přejatá a nová učení.