Otázka původu zla - filosofické a teologické uchopen í. Původ zla z hlediska teorií judaismu.
Křesťanství a zlo. Teodicea. Ďábel a jeho vliv.
Jednotlivé křesťanské církve a jejich chápání zla - 1. část. Jednotlivé křesťanské církve a jejich chápání zla - 2. část.
Zlo v západním esoterismu. Satanismus a stezky „levé ruky“.
Zlo z pohledu „východních nauk“. Zlo v kosmologiích spojených s kulty ovlivněnými současnou populární kulturou.
Otázka víry v metafyzické zlo jako určující faktor pojetí nepřítele. Zlo a cesta k násilí v novodobých sektách a náboženských hnutích.
Otázka vzniku a působení zla je jedním z významných faktorů určujících vznik a fungování náboženských a esoterních skupin. Ukazuje na „nepřítele“ a tím i určuje jejich sociální dynamiku. Ukazuje se, že ani křesťanské církve nemají jednotné chápání otázky působení zla v kosmu i tomto světě. Pro jedny je vládcem tohoto světa
Satan, pro jiné Bůh. Stejně tak je tomu i v různých esoterních hnutích. Cílem přednášek je postupně probrat hlavní koncepce vzniku a působení zla v kosmu. Student se učí analyzovat hlavní předkládané texty, definovat hlavní příčiny zla a logiku jeho působení v představách jak hlavních myslitelů, kteří se daným tématem zabývali, tak u nejvýznamnějších představitelů daných církví, hnutí a esoterních směrů. Student získá schopnost kriticky posuzovat učení jednotlivých náboženských skupin z hlediska otázky zla a logicky je zařazovat do skupin s podobnými naukami. Předmět dává schopnost vnímat ideovou a sociální dynamiku religionisticky (kriminologicky atd.) zajímavých skupin a zařazovat je do kontextu dalšího vývoje.