Možný sylabus předmětu:
1. Jak přistoupit k Novému zákonu a kánonu? Doba vzniku Nového zákona, oralita, raně křesťanské komunity kolem evangelií a jejich světy bez tištěného textu.
2. Co jsou to evangelia? Literární druh a jeho charakteristika, impulzy ke vzniku evangelií.
3. Synoptická evangelia - vzájemné vazby, vznik jednotlivých spisů, možná časová posloupnost.
4. Sbírka „Q“- její forma, přenos z aramejštiny do řečtiny, teologie sbírky Q, možné komunity kolem ni, možnost její neexistence. Evangelium Tomášovo.
5. Literární formy v evangeliích. Ježíšova podobenství. Literární a rétorické aspekty „parabol“.
6. „Kázaní na hoře“ a „Káz ání na rovině“. Analýza forem a celků řeči.
7. Rodokmeny, uzdravování, zázraky, celkový obraz Ježíše v rámci synoptické tradice.
8. Janovo evangelium I. - vznik, forma, rétorické a literární charakteristiky spisu.
9. Janovo evangelium II - geografické a historické informace, promluvy, formy, závěr, styl, obraz janovské komunity, Ježíš v Janově podání.
10. Skutky apoštolů I. - charakteristika žánru a doby, formy „řeči“ a úvodu, vztah k Lukášovu evangeliu.
11. Skutky apoštolů II. - intertextualita, pohled autora na rané křesťanství, dobové historiografie a biografie, stylizace apoštola Pavla, Lukášův pohled na ranou církev.
12. Apokryfní skutky apoštolů - přehled, skutky
2.-3. století.
13. Novozákonní texty - papyry a kodexy. Základy textové kritiky ve vztahu k soudobé podobě novozákonního textu. Po celou dobu kurzu probíhají ukázky originálů písemnosti NZ textů ze software Accordance.
Přednáška je zaměřena na prezentaci literárních druhů a forem užitých v písemnostech Nového zákona, jakož i na výklad problematiky literárního a teologického úvodu do NZ. Po základním rozčlenění, charakteristice novozákonních spisů, diskusi o jejich vzniku, době, autorství a vzájemné závislosti bude pozornost věnována jednotlivým literárním druhům a formám, jež jsou užívány v evangeliích a Skutcích apoštolů. Po charakteristice „žánrů“ se přednášky soustředí na formy argumentace, podobenství a jejich typy, rodokmeny, spory, chrie, progymnasmata,
úvody, řeči a techniku prosópopoie, přičemž stručně bude pojednána i oblast antické rétoriky ve vztahu k NZ a apokryfní literatuře. Snahou je ukázat sepětí formy a obsahu, jakož i význam literárních forem pro novozákonní exegezi či formulaci teologických závěrů. Přednáška se zaměřuje také na historický rozměr vzniku novozákonních spisů ve vztahu k ranému křesťanství. Obsahem Písemnictví NZ I jsou zejména žánry evangelií a Skutků apoštolů
(i apokryfních), zároveň „sbírka Q“ (včetně jejího „Sitz im Leben“ či současné diskuse kolem ni) a Tomášovo evangelium. Součástí přednášky je
řada praktických a konkrétních ukázek práce s biblickými texty, jednotlivými literárními formami a vstupy do teologie evangelií i Skutků apoštolů. Cílem přednášky rovněž je navodit vhled do vnitřních vazeb novozákonních spisů, vytvořit představu o oralitě, komunitách, autorech a jejich světech, problémech, která raná církev řešila a komunikovala o nich písemně. Přednáška je zásadní pro zvládnutí bakalářské státní zkoušky.
V průběhu případných omezení spjatých s omezováním šíření epidemie bude výuka probíhat pravidelně skrze aplikace online (např. MS Teams), v rozsahu daném plánem studia a v souladu aktuálním rozvrhem hodin.