Úvodní poznámky a požadavky ke zkoušce. Biblická teologie jako věda.
Hebrejská bible (Tanach) a Alexandrijský překlad (Septuaginta). Literární žánry Bible. Úvod do Hebrejské bible I. (Učení). Úvod do Hebrejské bible II. (Přední proroci). Úvod do Hebrejské bible III. (Zadní proroci). Úvod do Hebrejské bible IV. (Spisy). Úvod do deuterokanonické (apokryfní) literatury. Úvod do pseudoepigrafní literatury. Úvod do křesťanské Bible. Úvod do apokryfní literatury rané církve.
Stručný úvod do rabínské literatury. Nejvýznamnější překlady Bible a jejich částí.
Cílem předmětu Úvod do biblických studií je seznámit studenty s biblistikou jako stěžejním vědním oborem teologie. Důraz je položen především na prvotní seznámení se s texty Bible (SZ, NZ, nejvýznamnější překlady), deuterokanonick ými a pseudoepigrafními spisy a s nejstarší rabínskou literaturou.
Výklad bude postupovat přes základní biblické pojmy, které budou při kurzu analyzovány. Student by měl absolvováním tohoto předmětu nejen získat potřebné penzum základních vědomostí a informací (základní orientace v oboru biblické teologie), ale měl by nabýt i určitých (základních) praktických schopností práce s Biblí jako pramenem (v návaznosti na potřebné jazykové kompetence, které získá v jiných předmětech) a literaturou, což mu usnadní studium dalších navazujících předmětů.
Současně se student naučí hebrejskou abecedu. Cílem je vést studenty tak, aby byli schopni se vyjadřovat ke konkrétním problémům, nebáli se kritického myšlení a samostatné reflexe.
Výuka probíhá formou výkladu. Studenti v průběhu semestru vypracují a odevzdají (v tištěné podobě) práci (tři normostrany textu, titulní list a literatura /uvedená na samostatné straně/) na zadané téma.
V této práci má student prokázat, že je schopen vyhledat si k danému tématu prameny i literaturu a kriticky je zpracovat formou referátu. Předmět je zakončen závěrečnou písemnou zkouškou (formou testu).