Základní organizace práce v celém semestru, přidělení textů k analýze, konfrontace s metodologickou a komentářovou literaturou. Uvedení do metodologie interpretace starozákonních látek, starozákonní hermeneutika.
Praktické ukázky způsobů analýzy (rozboru) a interpretace vybraných starozákonních hebrejských textů. Prezentace samostatně vypracovaných exegezí jednotlivými studenty.
Studijní předmět Seminář biblické exegeze SZ I., II. je zaměřen na analýzu starozákonního textu, tj. na jeho rozbor a interpretaci. Seminář v letním semestru nenavazuje na seminář v semestru zimním – otevírá se vždy podle zájmu, tj. počtu přihlášených studentů. Student získá schopnost detailně porozumět studovanému textu. Osvojí si metodologii základní analýzy starozákonních textů (umí provést rozbor textu), umí interpretovat starozákonní text buď z hebrejštiny, nebo z překladu, je schopen zformulovat (vlastními slovy vyjádřit) zvěst sledovaného textu a vyvodit z toho závěry neboli transponovat zvěst do dnešní doby. Je schopen konfrontovat výtěžky své analýzy s
širší interpretační (odbornou) tradicí. Při semináři student prezentuje výsledky své samostatné analýzy, která slouží jako podnět pro další konfrontaci s aktuálními účastníky semináře. Při tom se student učí argumentovat, prověřit a kriticky hodnotit výtěžky své vlastní interpretace.
V případě přechodu na distanční výuku bude předmět Seminář biblické exegeze SZ II. vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Předmět bude zakončen tímto způsobem: vypracováním samostatn é studie podle pokynů vyučujícího.