Téma 1: Základní otázky dogmatiky I. Otázka po předmětu dogmatiky a po pramenech poznání Boha: poznání Boha ze stvoření, poznání Boha v jiných náboženstvích a poznání Boha v Kristu. Možnosti a hranice dogmatických výroků. Otázka pravdivosti dogmatických výroků.
Téma 2: Základní otázky dogmatiky II. Problém pramenů teologické výpovědi – biblické svědectví, apoštolská tradice, tradice církevních otců, koncilů a církevních vyznání. Vztah mezi biblistikou a systematickou teologií. Hranice kritických metod studia Bible. Bible a tradice. Norma Ducha Kristova. Členění dogmatiky.
Téma 3: Nauka o Bohu. Důkazy Boží existence, podstata a vlastnosti Boha, dílo stvoření a Boží prozřetelnost. Kritika tradičních představ Boha a teodicea.
Téma 4: Bůh jako Otec. Poznání Boha v Kristu. Možnosti mluvení o Bohu. Boží přirozenost.
Téma 5: Bůh jako Stvořitel. Stvoření a stvořenost. Stvo ření a evoluce. Trtinitární teologie stvoření.
Téma 6: Synovo božství. Novozákonní podněty k vzniku christologie. Biblická a tradiční christologie. Vtělení logu. Christologické dogma. Kristova osoba a přirozenosti.
Téma 7: Ježíš jako skutečný a pravý člověk. Původ Ježíše z Nazareta. Slova a činy Ježíše z Nazareta. Jediný Pán.
Téma 8: Ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Novozákonní a tradiční interpretace významu ukřižování. Satisfakční teorie. Nové pokusy o interpretaci ukřižování. Význam zmrtvýchvstání v Novém zákoně a v církevní tradici. Přítomnost Ježíše Krista. Host z eschatologické dimenze lidství.
Téma 9: Působení Ducha svatého. Duch svatý ve zkušenostním prostoru dějin Izraele. Duch jako dárce života. Dary Ducha svatého. Duch, který mluví ústy proroků. Působení Ducha svatého v Ježíši Kristu a jeho společenství. Vyslání církve skrze Ducha svatého. Působení Ducha svatého v jednotlivých členech společenství. Duch svatý a mnohočetnost obdarování Ducha. Duch Tvůrce a Vykupitel. Duch svatý ve vztahu k Otci a Synu a Duch svatý ve vztahu lidskému j
Student si v prvním semestru dogmatiky osvojí nejprve základní přístupy k předmětu, hermeneutiku, metodologii a schopnost porozumět dogmatice jako jedinečné disciplíně lidského poznání. Porozumí, jakým způsobem může teolog uvádět do korelace současné myšlenkové horizonty a společenskou situaci s biblickou zvěstí za předpokladu zachování věrohodnosti výpovědi. Naučí se rozlišovat a diskutovat zvláštnosti osob ve struktuře trojičního zjevení a pochopí, jakým způsobem trinitární perspektiva utváří specifikum křesťanské identity. Východiskem dogmatické reflexe budou díla vybraných, zahraničních i českých teologů: Joest, Ott, Härle, Korsch, Tillich, Pöhlmann, Rahner, Barth, Cullmann, Kučera, Trtík. Student se též naučí rozlišovat mezi výpověďmi obecné a konfesní dogmatiky.
Poznámka k distanční výuce:
V případě přechodu na distanční výuku bude tento předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty.
Bližší informace a pokyny k instalaci MS Teams: https://dl.cuni.cz/ms-teams/ a na https://htf.cuni.cz/HTF-747.html.