Téma 1: Biblické prameny trojičního dogmatu. Cesta k nauce o Trojici. Základní trinitární výroky. Trinitární odlišnosti. Vyznání k trojjedinému Bohu. Trinitární teologie jako hermeneutický klíč. Trojiční teologie prostého života.
Téma 2: Tradiční koncepty nauky o člověku. Exkurz: pouzí duchové. Kritika tradiční antropologie. Určení člověka ve stvoření. Člověk jako Boží obraz.
Téma 3: Hřích a vina. Zajetí v hříchu. Boží hněv. Smrt. Boží obraz v hříšníku. Otázka po původu hříchu. Nauka o ďáblu. Predestinace. Určení člověka k svobodné poslušnosti.
Téma 4: Nauka o milosti z biblické perspektivy, z hlediska starocírkevní a středověké teologie. Učení o ospravedlnění v reformaci a na Tridentském koncilu. Současný pohled na nauku o ospravedlnění. Život ve víře. Zákon a evangelium.
Téma 5: Chápání církve v katolické a protestantských tradicích. Církev jako instituce prostředkující spásu. Církevní úřad. Církev jako Slovem Božím dosvědčené společenství věřících. Otázka neviditelné církve a notae verae ecclesiae. Ekumenická otázka a úkoly. Ekuména ve světle dějin spásy. Dokáže rozlišovat mezi názvy, které vyjadřují jinak realitu církve.
Téma 6: Křest. Tradované učení o křtu. Vztah znamení a dění ve křtu. Křest, slovo a víra.
Téma 7: Večeře Páně. Konfesní pojetí večeře Páně. Smysl slov ustanovení Večeře Páně.
Téma 8: Svátosti a působení církve ve světě. Nutnost rozlišování mezi církví a světem. Církev otev řená světu. Vztah církve a státu. Diakonát církve.
Téma 9: Tradiční eschatologie. Proměny eschatologie v 18. a 19. století. Otázky současné eschatologie. Boží království a budoucnost stvoření. Smrt, vzkříšení, soudný den, věčný život, naděje. Kristus jako soudce.
V druhém semestru dogmatiky se student nejprve naučí rozumět, v jakém smyslu proniká trinitární teologie ostatní dogmatické disciplíny. Uvědomí si, jak je spolu s trinitární perspektivou křesťanská antropologie tvořena korelací mezi hříchem a vinou na jedné straně a Božím zákonem a milostí na straně druhé. Porozumí souvislostem mezi tradiční a transcendentální antropologií. Dále se naučí rozlišovat různé eklesiologické koncepce a jejich praktické vyústění do svátostného a liturgického života církve. V závěrečných hodinách se naučí tematizovat otázky tradiční i moderní eschatologie. Východiskem dogmatické reflexe budou díla vybraných, zahraničních i českých teologů: Joest, Ott, Härle, Korsch, Tillich, Pöhlmann, Rahner, Barth, Cullmann, Kučera, Trtík.
Poznámka k distanční výuce: V případě přechodu na distanční výuku bude tento předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Bližší informace a pokyny k instalaci MS Teams: https://dl.cuni.cz/ms-teams/ a na https://htf.cuni.cz/HTF-747.html.