1. Historické počátky křesťanství mezi Araby (3.-7. stol.) a počátky arabské křesťanské literatury (8. stol.) 2.
Rané syrské polemiky 7. stol. (Jan III. Sedre s neznámým emírem a disputace v klášteře Bét Halé) 3.
Arabské polemiky I (Timotej I. s chalífou al-Mahdím v r. 781) 4. Arabské polemiky II (Ibráhím at-Tabarání s ʿAbd al-Rahmán al-Hášimím na počátku 9. století) 5.
Arabské polemiky III (Theodor Abú Qurra s al-Maʾmúnem v r. 829) 6. Arabské polemiky IV (Eliáš z Nisibis s vezírem Abú al-Qásim al-Maghribím z roku 1026) 7.
Polemiky 13. století (Theodor Balsamon; mnich Jiří z kláštera Már Simʿání a muslimští fuqaháʾ z Aleppa) 8. Corpus toletanum (corpus textů spjatých s Peterem Venerabilem a toledskou překladatelskou školou) 9.
Polemiky 17. století (Makarius Ibn az-Zaʿím; Pavel z Aleppa) 10. Vstřícné pokusy 20. století (G.
Basetti-Sani; K. Cragg; P.
Dall´Oglio) 11. Distingované polemiky současného diskurzu (R.
Caspar; Ch. W.
Troll; M. L.
Fitzgerald) 12. Závěrečné kolokvium
Předmět je koncipován jako základní seznámení se s polemickou literaturou křesťanů adresované muslimům v dějinách. Studenti se obecně seznámí s problematikou křesťanství v arabském kulturn ím kontextu. Nejprve se seznámení s problematikou vztahu kultury, náboženství, etnika a jazyka. Zde si všimnou rozdílu mezi arabstvím a islámem, a mezi arabizací a islamizací. Bude také předloženo panorama křesťanských hnutí a proudů v době nástupu islámu (melchité, nestoriáni a miafyzité) na území dnešního Blízkého východu. Poté se studenti seznámí s ukázkami polemik v anglických či českých překladech. Přehled textů bude zahrnovat 7.-17. století (např. Jan III.
Sedre a emír „hagarénů“; syrská disputace z kláštera Bét Halé; patriarcha Timotej I. a chalífa al-Mahdí; Ibráhím at-Tabarání s ʿAbd al-Rahmán al-Hášimím; Theodor Abú Qurra a al-Maʾmún; Eliáš z Nisibis a vezír Abú al-Qásim al-Maghribí; Theodor Balsamon; mnich Jiří z kláštera Már Simʿání a muslimští fuqaháʾ z Aleppa; Corpus toletanum; patriarcha Makarius ibn az-Zaʿím; Pavel z Aleppa). Závěrem kurzu budou představeny polemické texty 20. a 21. století (Giulio Basetti-Sani; Kenneth Cragg; Robert Caspar; Christian W. Troll; Paolo Dall´Oglio; M. L.
Fitzgerald). Předmět je vhodný pro studenty religionistiky, judaistiky, husitské a pravoslavné teologie i dalších oborů.