1. Vymezení a periodizace českých církevních dějin.
Vysvětlen í základních pojmů. Představení pramenů a základní bibliografie ke kursu.
Počátky slovanského osídlení Čech a Moravy, Sámova říše. Český stát v 9. století. 2. Velká Morava, stát středoevropských Slovanů.
Misie Konstantina a Metoděje. 3. Český stát v 10. století. Křesťanství a počátky české státnosti.
Kníže sv. Václav. 4.
Vznik pražského biskupství. Sv.
Vojtěch Slavníkovec. 5. Vývoj organizace církve v českém knížectví v 10-12. století. 6.
Politický vývoj českého státu v 11-12.století. 7. Situace církve v českém království posledních Přemyslovců: Přemysl Otakar I., Václav I. 8.
Situace církve v českém království posledních Přemyslovců: Přemysl Otakar II., Václav II., Václav III. Čechy po vymření Přemyslovců, hledání cest k nástupu Lucemburků. 9. Vláda Jana Lucemburského, jeho vnitřní i zahraniční politika, postavení českého království v rámci Říše. 10.
Upevnění českého státu za vlády Karla IV, postavení českého království v rámci Říše. Situace dobové církve, krize církve a osobnosti církevní reformy.
Církevní schizma a počátky vlády Václava IV.
Základní kurz zprostředkovávající přehled českých církevních dějin na pozadí dějinné a politicko-kulturní situace od jejich počátku do moderní éry. U posluchačů se předpokládá znalost obecných českých dějin.
DŮLEŽITÉ INFORMACE V PŘÍPADĚ PŘECHODU NA DISTANČNÍ VÝUKU: V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Bližší informace a pokyny k instalaci MS Teams naleznete na: https://htf.cuni.cz/HTF-747.html