1. Úvodní hodina. Základní terminologie. Přehled povinné a doporučené literatury. Základy charity v Novém zákoně (Ježíš Kristus, apoštolové). Charitativní péče v křesťanském starověku (doba pronásledované církve; stav po Konstantinovském obratu, charitativní péče u vybraných starokřesťanských spisovatelů).
2. Charitativní péče latinského západu ve středověku (péče o chudé, péče o nemocné, ostatní obory charitativní péče; úloha klášterů, hospitálů a řádů; sirotčince, nalezence apod.).
3. Charitativní péče řecko-ortodoxního východu ve středověku.
4. Charitativní péče na našem území ve středověku včetně období české reformace po Jednotu Bratrskou (obecná charakteristika; významné postavy - např. Zdislava z Lemberka, sv. Anežka Česká; Jan Milíč z Kroměříže).
5. Charitativní péče v období reformace a protireformace latinského západu.
6. Charitativní péče v období osvícenství a tzv. josefinismu se zvláštním ohledem na české země.
7. Charitativní péče v období
19. století (vliv sekularizace, liberalizace a zrodu moderního státu na charitativní péči; poměr veřejné a dobrovolné sociální péče; charitativní péče v rámci katolicismu - základní rysy a tendence, představitelé).
8. Charitativní pé če v období
19. století (charitativní péče v rámci protestantismu - základní rysy a tendence, představitelé).
9. Charitativní péče v první polovině
20. století (základní rysy a tendence - představitelé).
10. Charitativní péče ve druhé polovině
20. století (základní rysy a tendence - představitelé).
Charitativní péče od počátku patří ke službě křesťanské církve. Kurz postupuje chronologicky, probírána je charita obecně ve starověku a středověku, v raném novověku a novověku, pak podle typů jednotlivých církevních společenství. Důraz je kladen na charitu v protestantských církvích.
V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty. Odkaz obdržíte na svůj e-mail.