Seminář "Četba a výklad knihy Zohar" tematicky naváže na přednáškový cyklus "Kniha Zohar a proměny jejího hodnocení". V centru pozornosti budou stát klíčové zoharické pasáže v originálním zn ění, např.
Zohar 1:15a - popis prvotní emanace, Zohar 2:199a-b - vylíčení Jonášova sestupu do nitra lodi jako alegorie o sestupu lidské duše do těla, Zohar 2:99a-b - epistemologická parabola o Tóře jako milence mystika, aj. Se zoharickými texty budou souběžně studovány důležité hebrejské rabínské komentáře z knih Ketem Paz (rabi Šim'on ibn Lavi), Or ha-Chama (rabi Avraham Azulaj) a Sulam (rabi Jehuda Lejb ha-Levi Ašlag).
Sledovány tak budou nejen myšlenky autora/ů knihy Zohar, ale i jejich recepce a reinterpretace. Stěžejním výstupem se stane osvojení jazyka knihy Zohar, zvláštního dialektu aramejštiny, který navazuje především na jazyk Targumu Onkelos.
Zoharické texty jsou žánrem sui generis, práce s nimi se proto vyznačuje mnoha specifiky, podobně, jako je tomu u textů talmudických. Cenným výtěžkem proto bude i osvojení metodiky práce s texty knihy Zohar.
Studium rabínských komentářů následně prohloubí znalosti rabínské hebrejštiny a dokreslí složitý proces vývoje židovské mystiky. Letní semestr kurzu bude věnován synchronní a diachronní analýze vybrané pasáže knihy Zohar.