* Plán přednášek z Úvodu do EKONOMIE LPED49A PhDr. Jiří KAMENÍČEK, CSc.
1. Úvodní poznámky: rozdíly mezi vědeckým a běžným poznáním, ekonomie jako vědecká disciplína. Pozitivní a normativní pojetí problémů v ekonomii. Definice trhu, nabídky a poptávky. Ceny a množství, při kterých se trhy vyčistí. Převisy nabídky a převisy poptávky, jejich následky a reakce ekonomických subjektů. Příklady záměrného stanovení cen nad (nebo pod) úrovní ceny, při které se trh vyčistí. Následky jak na straně nabídky, tak na straně poptávky.
2. Úvod do ekonomické teorie informací. Zásada vysokých nákladů padělání a zásada zveřejňování úplné informace. Příklady ekonomických signálů: trhy "trpkých jablek", okázalá spotřeba a nežádoucí výběr. Strategické preference. Egoismus, agresivita a altruismus jako prototypy postojů při běžných ekonomických aktivitách. Problém závazku, tzv. dilema vězně.
3. Altruistické preference. Podobenství o hrdličkách a jestřábech. Podvádění při hospodářských aktivitách a náklady na ostražitost. Zvláštnosti hospodaření v postkomunistických zemích. Svoboda rozhodování a jednání, ekonomie a etika.
4. Firma jako ekonomický subjekt. Analýza hlavního cíle firmy: maximalizace zisku. Základní typy tržních struktur. Dokonalá konkurence. Monopol. Maximalizace zisku a maximalizace výstupu jako cíle monopolní firmy. Efektivnost výroby při monopolním postavení. Problémy hospodářské politiky uplatňované vůči monopolu.
5. Monopolistická konkurence. Za rozmanitost se platí. Reklama, tzv. tradiční a Galbraithova revidovaná sekvence. Oligopol. Cenový (množstevní) vůdce a následovník. Koluze a její analýza pomocí modelu dilematu vězně. Úloha reklamy a takzvané "závody ve zbrojení" v oblasti reklamy. Dominantní strategie v reklamě. Napadnutelné trhy.
6. Externí náklady a jejich reciproká povaha. Coaseho teorém, příklady jeho aplikací. Vlastnická práva a příčiny takzvané tragédie společného majetku. Drancování přírodních zdrojů. Poziční externality a příklady pozičních "závodů ve zbrojení". Veřejné statky. Optimální množství veřejného statku. Projevy chování nazývaného: černý pasažér. Vymáhání renty. Příčiny a okolnosti navyšování počtu veřejných statků.
7. Základní makroekonomické veličiny. Cíle a nástroje makroekonomické hospodářské politiky. Agregátní nabídka a agregátní poptávka. Takzvaná makroekonomická rovnováha v krátkém a v dlouhém období. Základní problémy a odlišné interpretace makroekonomické rovnováhy v monetaristické a v keynesiánské škole.
8. Hospodářský cyklus. Popis a analýza jeho jednotlivých fází. Typy ekonomických cyklů. Změna povahy cyklů v devatenáctém a ve dvacátém století. Snahy regulovat a korigovat hospodářské cykly. Příčiny selhávání anticyklické politiky koncem dvacátého století. Popis takzvaného politického cyklu.
9. Peníze a jejich formy. Funkce peněz. Úloha komerčních bank v ekonomice. Jejich základní cíle a vliv na optimální alokaci volných aktiv hospodářských subjektů. Aktivity na finančních trzích a jejich následky. Úloha centrální banky v ekonomice, její základní povinnosti a poslání. Hlavní nástroje monetární politiky.
10. Nezaměstnanost jako mikroekonomický a jako makroekonomický fenomén. Formy nezaměstnanosti a nástroje k její regulaci. Inflace. Její formy, příčiny a následky. Inflační očekávání a protiinflační opatření. Deficit a dluh rozpočtu státu. Ekonomické následky rostoucího státního dluhu. Vláda a její aktivity ve vztahu k HDP. Zahraniční obchod jako součást tvorby a spotřeby HDP.
11. Výskyt a zdroje chudoby ve vyspělých zemích. Měření, příznaky a příčiny chudoby. Ideály sociálního státu v historii a jeho soudobé podoby. Žádoucí záměry a cíle tzv. sociálního státu a rizika při jejich naplňování. Některé problémy sociálních programů a následky snah o redukci chudoby.
12. Rozvojové (zaostalé) země. Základní ekonomické problémy chudých a zaostalých zemí. Analýza tzv. bludného kruhu národohospodářské chudoby. Přehled možností a analýza forem hospodářské pomoci chudým zemím. Otevřené problémy hospodářské chudoby a zaostalosti.
Předmět je úvodem do jedné z důležitých společenských věd. Na elementární úrovni (tj. bez použití matematiky) a při maximální stručnosti jsou přednášky věnovány vývoji a současné podobě ekonomické teorie.
Vybrané náměty ilustrují rozmanitost ekonomických problémů s důrazem na behaviorální přístup. Prakticky zaměřené příklady ukazují, jak lze formulovat, analyzovat a řešit obtíže, které přinášejí všední a běžné ekonomické situace.
Přednášky nabízejí popis a výklad nejčastějších mikroekonomických a makroekonomických procesů včetně mezinárodních hospodářských aktivit. Zvláštní pozornost je věnována etickým aspektům individuálních i skupinových ekonomických činností.