Základní pojmy. Vztah křesťanského náboženství a etiky. Dobro a zlo z pohledu křesťanské teologie a filosofie. Dobro, zlo a svoboda v pojetí Aurelia Augustina. Otázka zla a lidské svobody v učení Tomáše Akvinského a Jana Kalvína a důsledky pro etiku. Otázka teodiceje v novověku. Pojem Boha po Osvětimi. Námitky proti tezi o trpícím Bohu.
Analogie v pojetí dobra a zla u tří monoteistických náboženství (židovství, křesťanství a islámu). Křesťanské přístupy k chápání přírody a přirozenosti.
Úkolem předmětu je zprostředkovat studentům souvislost mezi filosofickým a teologickým diskursem v etice. Předmět v úvodu objasňuje vztah filosofie a křesťanství, rozumu a víry, možnosti přístupu křesťanství k etice.
Na klíčových postavách filosofie a teologie demonstruje pojetí dobra a zla a svobodné vůle v evropském myšlení. Historicky se zabývá otázkou teodiceje a jejím vyústěním v současném teologickém a filosofickém myšlení včetně implikací pro morální postoje.
Osvětluje analogie v pojetí dobra a zla u tří monoteistických náboženství (židovství, křesťanství a islámu) a formuluje kritéria pro identifikaci zneužití náboženství. Vyjasňuje křesťanské přístupy v některých aktuálních otázkách, např. ekologie.