Předběžný rozvrh témat přednášek: 0. Seznámení s organizací kursu 7. 3. 1. Úvod do kursu. Nové náboženské hnutí jako „ideální typ“.
Příklad mormonů. 14. 3. 2. Denominalizace nového náboženského hnutí. Příklad mormonů. 21. 3. 3.
Radikalizace nového náboženského hnutí. Příklad svědků Jehovových. 28. 3. 4.
Milenialismus a jeho proměny v novém náboženském hnutí. Příklad hnutí Grálu. 4. 4. 5.
Konflikty nových náboženských hnutí a okolní společnosti. 11. 4. 6. Reakce společnosti na nová náboženská hnutí,„války kvůli sektám“, příklad munistů. 25. 4. 7.
Konflikty nového hnutí a společnosti, příklad scientologického hnutí 2. 5. 8. Konflikty nového hnutí a společnosti, příklad hnutí Hare Krišna 9. 5. 9.
Mechanismy oddanosti, příklad Mostu ke svobodě 16. 5. 10. Satanismus a reakce společnosti na něj. 23. 5.
Kurs studentům umožňuje pochopit vztah společnosti a nových náboženských hnutí a dynamiku jeho vývoje. Využívá k tomu hlediska sociologie náboženství, psychologie náboženství a religionistiky nových náboženských hnutí.
Důraz je dán především na pochopení pojmů „sekta“ a „sektářství“ s ohledem na jejich vývoj a na použití ve společnosti. Jsou nacházeny obecné sociologické a psychologické vzorce, které umožňují rozpoznat směr vývoje a možných konfliktů s většinovou společností i u dosud nepopsaných či nově vznikajících skupin, a tak posluchače vybavují i do budoucí praxe.
V kurzu jsou obsaženy i základní strategie jednání v situacích, které jsou určeny obavou z patologického vývoje v souvislosti s náboženstvím. Současně s odhalováním obecných zákonitostí kurs poskytuje i základní informace o vybraných náboženských skupinách, které na české scéně působí.