Témata přednášek a seminářů:
1. Geriatrie v kontextu sociální gerontologie; zdraví a nemoc ve stáří. Typické nemoci stáří a geriatrické syndromy - změna paradigmatu. Geriatrické syndromy somatické, psychické a sociální. Frailty syndrom
2. Geriatrické syndromy somatické
3. Geriatrické syndromy somatické
4. Geriatrické syndromy psychické
5. Geriatrické syndromy psychické
6. Onemocnění pohybového ústrojí - nejčastější příčina disability seniorů
7. Onemocnění srdce a cév - nejčastější příčina nemocnosti a úmrtnosti ve stáří
8. Diabetes mellitus - somatické a psychosociální dopady onemocnění ve stáří, prevence. Dekáda zdravého stárnutí
9. Onkologická onemocnění u seniorů a možnosti primární a sekundární prevence
10.Psychosociální důsledky smyslových poruch ve stáří. Prevence v gerontologii Součástí seminářů jsou diskuse na aktuální témata prezentovaná studenty dle rozpisu. Aktuální změna obsahu přednášek vyhrazena.
Kurz navazuje na LPSY47.
Cílem přednášek a seminářů je prohloubit poznatky získané v kurzu Sociální gerontologie a geriatrie I a seznámit posluchače s dalšími aktuálními tématy z oboru tak, aby byli teoreticky připraveni na specifika sociální práce se starými lidmi.
U seniorů spolu velmi úzce souvisí sociální a zdravotní situace. Proto jsou do přednášek zařazena i základní témata geriatrická. Problematika onemocnění, která se nejčastěji vyskytují ve stáří, je prezentována nejen z medicínského hlediska (příčiny, projevy, prevence), ale zejména v širším kontextu prožívání, soběstačnosti a kvality života ve stáří. Studenti budou seznámeni se specifiky sociální práce se seniory v nepříznivé sociální situaci způsobené závažnou nemocí, což je ve stáří nejčastější příčina snížené soběstačnosti. Student získává znalosti v profesním rámci geriatrie a gerontologie, osvojuje si dovednosti při volbě a aplikaci metod sociální práce a poskytování vícero druhů nefarmakologické terapie a rozvíjí své profesní kompetence při posuzování soběstačnosti seniorů.