1. Úvodní hodina – struktura kurzu, požadavky ke zkoušce, literatura; úvod do problematiky studia afrokaribských náboženství.
2. Evropská kolonizace Nového světa – politický a ekonomický kontext, kolonizační strategie evropských mocností, římskokatolická a protestantské církve v koloniálním Karibiku.
3. Afrika a Nový svět – transatlantický obchod s otroky a charakteristiky atlantického otrokářství, západoafrické náboženské tradice, problematika pramenů a teorie afrických přežitků v Amerikách.
4. Haitské vúdú – historický kontext a současnost: haitská revoluce a kořeny vúdú, proměny působení a postavení církví a haitského vúdú.
5. Haitské vúdú – náboženské představy a rituály, organizace a autorita; problematika náboženského synkretismu.
6. Kubánská santería – historický kontext a současnost: jorubské tradice na Kubě, kubánská revoluce a santería.
7. Kubánská santería – náboženské představy a rituály, organizace a autorita, divinace; jorubské tradice v Novém světě.
8. Brazílie – historický kontext a současnost: proměny afrobrazilské náboženské scény od konce
19.století (kandomble, macoumba umbanda, qimbanda).
9. Brazilské (bahíjské) kandomble; tradice původu a etnografický výzkum; náboženské představy a rituály, organizace a autorita.
10. Trinidadští spirituální baptisté – historický kontext, zdroje a původ spirituálních baptistů, charakteristiky, rituály (křest, mourning, bohoslužba).
11. Jamajské revivalistické církve – historický kontext a současnost; protestantské církve a misie mezi černochy, revivalismus (charakteristiky, rituály), bedwardismus.
12. Jamajští rastafariáni – vznik, zdroje a geneze rastafariánského hnutí; náboženské představy a rituály, symboly, organizace, etika. Internacionalizace rastafariánství.
13. Shrnutí: podobnosti a rozdíly, teoretická východiska akademického diskurzu o afrokaribských náboženství, afrokaribská náboženství doma a v diaspoře.
Cílem kurzu je podat základní přehled náboženských tradic obyvatel afrického původu na západní polokouli a přiblížit studentům historický, společenský a kulturní kontext, ve kterém se utvářely a dále vyvíjejí. Kurz studenty seznámí s podobnostmi a rozdíly napříč náboženskými výrazy tzv. africké diaspory a také s teoretickými přístupy, které se na utváření diskurzu oafroamerických náboženstvích podílely.
Kurz je určen především pro studenty religionistiky, předpokládá základní znalosti z oblasti religionistiky, kulturní antropologie, sociologie náboženství a teologie. Podmínkou k absolvování kurzu je schopnost samostatného studia odborných materiálů v anglickém jazyce.