Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do náboženství Aztéků

Předmět na Husitská teologická fakulta |
LREL80

Sylabus

Kurz stručně mapuje aztécké náboženství v jeho širším mezoamerickém kontextu. Specificky se věnuje následujícím tématům:

1) Úvod. Vymezení geografického prostoru, přírodní podmínky, jazyk. Historie I. Stručné dějiny aztéckého státu a jeho předchůdců. Mýtus o putování z Aztlanu do Mexického údolí. Badatelská diskuse.

2) Historie II. Novější dějiny aztéckého státu. Triple alianza. Aztécká válečná ideologie a politicko-náboženská legitimizace. Vrcholné období.

3) Historie III. Závěr existence aztéckého státu. Conquista. Nástin osudu Nahuů v koloniálním období.

4) Prameny, charakter pramenů a písma. Aztécké písmo a ikonografie, kodexy. Koloniální kroniky a zprávy očitých svědků. Mytologie versus etnohistorie. Aztécká poezie, aztécká filosofie. Pojetí božství, bohové jako modly, ixiptla. Genealogie bohů, Ometeotl, Ometecuhtli, Omecihuatl, čtyři Tezcatlipokové.

5) Quetzalcoatl a Tezcatlipoca. Quetzalcoatl, mýtus o pádu Tollanu a zlatém věku. Tezcatlipoca, mýtus o stvoření světa. Mýtus o stvoření pátého slunce v Teotihuacanu.

6) Solární téma. Huitzilopochtli. Mýtus o zrození Huitzilopochtliho na Coatepeku, archetyp první války. Souvislost s lidskou obětí. Posvátná válka, oběť ve válečném kontextu. Elitní jednotky. Techniky lidské oběti. Posmrtné osudy. Panquetzaliztli. Camaxtli, archetyp lovce a bezmocné slunce.

7) Chthonické a vegetační téma. Božstva země, kukuřice, vegetace. Coatlicue, Toci, Cihuacoatl, Centeotl, Xilonen, Xochipilli, Xochiquetzal atd. Oběti božstvům vegetace, oběť stětím, souvislost s míčovou hrou. Svátky božstev vegetace.

8) Akvatické téma. Dějiny středomexických vodních božstev, dešťové děti, Velká bohyně Teotihuacanu. Tlaloc, Chalchiuhtlicue. Tlalocan a posmrtné osudy vyvolených boha deště. Atlacahualo.

9) Smrt. Mictlantecuhtli a Mictecacihuatl, podsvětí Mictlan, kult a svátky božstev smrti, fascinace smrtí. Rituální kanibalismus. Uctívání ohně. Xiuhtecuhtli, kult Xiuhtecuhtliho, svátky.

10) Posvátná architektura. Chrámy, hřiště a posvátné okrsky. Příklady svatyní, Templo Mayor, Malinalco. Posvátné hory.

11) Kalendář a věštění. Posvátný čas. Kněžstvo. Struktura obyvatelstva, calmecac versus telpochcalli, postavení kněze, hierarchie, povinnosti. Elitní jednotky jako náboženští specialisté. Tlatoani, cihuacoatl.

Anotace

Kurz stručně mapuje aztécké náboženství v jeho širším mezoamerickém kontextu, od božských postav a jejich variant přes rituály, svátky a typy obětí až po posvátný prostor, aztéckou sakrální architekturu, kalendář a další témata.