Přednášky budou probíhat v úterý 9:50 - 11:20 distanční formou na platformě Zoom (https://cesnet.zoom.us/j/97089029041). Pokud to situace umožní, během října proběhnou zkrácená praktická cvičení, přihlášení studenti budou informováni.
Materiály k přednáškám (prezentace, praktické domácí úkoly apod). jsou k dispozici zde: https://www.natur.cuni.cz/biologie/antropologie/studium/ke-stazeni/prednasky/dentalni-antropologie-mb110p58 a https://drive.google.com/drive/folders/1AibfBbwDaOc_hUKzqjLNjXbxc5s4D6ba?usp=sharing.
Úvod, základy anatomie a histologie zubů (včetně praktického cvičení)
Části zubu, struktura zubu, zubní kategorie; orientace v ústní dutině označení a orientace zubů, označení ploch a hrbolků, označení kořenů, směry na zubu.
Morfologie zubů (včetně praktického cvičení)
Morfologie horních a dolních řezáků, špičáků, třenových zubů a stoliček.
Kvantitativní a kvalitativní znaky (včetně praktického cvičení)
Vybrané morfologické variety zubů, určování rozvoje dentálních variet na základě sádrových odlitků; 2D měření: vnější rozměry zubů, měření okluzní plochy, 3D měření: kontaktní 3D digitizéry (Microscribe) apod.
Odhad věku na základě dentice (včetně praktického cvičení)
Odhad věku na základě mineralizace tvrdých zubních tkání (MFH, Smith, Handzel), metody využívající vývojová stádia třetích molárů, vý šku a hmotnost zubů, histologické a mikroskopické metody, prořezávání zubů (Schour a Massler, Ubelaker, Gustavson a Koch).
Hodnocení zdravotního stavu chrupu v bioarcheologii (praktické cvičení)
Zuby jako nejlépe zachované části kostry, jejich význam při hodnocení minulých populací. Možnosti hodnocení zdravotního stavu chrupu na kostrovém materiálu. Zubní plak, zubní kámen, periodontální onemocnění, zánětlivé změny, zubní kaz, intravitální ztráta. DMF index, index frekvence kazivosti, index intenzity kazivosti.
Involuční změny zubních tkání a jejich význam, arteficiální zásahy (praktické cvičení)
Abraze, atrice, eroze. Zuby jako pracovní nástroj, indikátor habituálních aktivit, mutilace chrupu.
Embryogeneze I
Zubní prenatální vývojová stádia; morfogenetické aspekty vývoje dentice; histologie a 3D rekonstrukce; rozdíly mezi horní a dolní čelistí; vestibulární epitel a jeho vztah k dentici
Embryogeneze II
Vývoj dočasného laterálního řezáku a jeho specifika; vztah vývoje laterálního řezáku k orofaciálním rozštěpům, patologie laterálního řezáku; patologie zubního vývoje u člověka, asociace se syndromy.
Embryogeneze III
Myší model odontogeneze; molekulární regulace zubního vývoje; rudimenty v myší odontogenezi a význam normogeneze, metodické přístupy výzkumu zubního vývoje (fluorescenční mikroskopie, in situ hybridizace); zubní patologie a jejich vývojové pozadí.
Hodnocení stavu výživy a rezidenční mobility na základě chemických analýz zubů
Analýza výživy – potenciál zubních tkání, analýza stabilních izotopů, analýza zubního kamene; izotopová analýza rezidenční mobility.
Evoluce chrupu
Fylogeneze chrupu; vývoj chrupu u primátů a v linii vedoucí k člověku (změny morfologie dentice v souvislosti se změnou stravy, změnou „životního cyklu“, pohlavním výběrem a sociálním chováním); zuby jako nástroj rekonstrukce evoluce člověka (studium morfologie, aDNA).
Praktické cvičení z anatomie a morfologie zubů
Určování jednotlivých kategorií zubů, lateralita, horní/dolní zubní oblouk.
Praktické hodnocení dentální variet podle ASU systému dentálních odlitků.
This course provides a detailed introduction to the methodology used in the study of fossil and recent dental remains. It covers variation in size and shape of teeth, growth and development of dental tissues, evolutionary changes of the dentition, changes with age and development, activity-induced modifications of teeth and dental pathology.