1. Co jsou to geografické informační systémy? (historie, vymezení oboru, terminologie, otázky řešené v GIS, hardware, proces zpracování projektu GIS)
2. Způsob reprezentace prostorových dat v GIS (formáty dat - vektorová a rastrová reprezentace; charakteristika, výhody a nevýhody jejich použití; digitální modely terénu, relační databáze)
3. Zobrazování zemského povrchu (postupy převodu zemského povrchu do roviny a jaké důsledky z toho vyplývají pro uživatele /digitálních/ map a dat DPZ )
4. Zdroje dat pro GIS (atributová a prostorová data; primární zdroje - geodetická měření, GPS, DPZ; sekundární zdroje - kartografické podklady, historická a současná mapová díla na území ČR; seznámení se systémem GPS, jak to funguje a co z toho vyplývá pro uživatele; dálkový průzkum země - DPZ, principy, typy dat - pou žití; aktuální dostupnost digitálních dat v ČR - vlastníci, podmínky poskytování)
5. Zpracování dat a jejich analýza, co to vlastně umí (konverze formátů, transformace a generalizace dat; prostorové dotazy na databáze, překryv vrstev - mapová algebra, vzdálenostní funkce - interpolace, topografické funkce - sklonitost, expozice, viditelnost, vymezení povodí; analýza a klasifikace obrazu; příklady aplikací)
6. GIS z hlediska softwaru a hardwaru (jaký software a hardware na co použít, finanční dostupnost, rozšíření software v organizacích v ČR a ve světě; GIS na internetu) Přednášky: http://labgis.ibot.cas.cz/gis/teaching/gis-for-biological-applications-lectures/ Cvičení: http://labgis.ibot.cas.cz/gis/teaching/gis-for-biological-applications/
Cílem přednášky je seznámení se způsoby získávání, ukládání a zpracování prostorově vázaných informací s přihlédnutím ke specifikům biology sbíraných dat, včetně lehkého exkurzu do dat dálkového průzkumu země
(DPZ). V rámci cvičení úvod do práce s Geografickými informačními systémy (GIS) jako softwarem pro zobrazení a analýzu prostorových dat na příkladu QGIS (případně ArcGIS (ArcMap + nadstavby).